Testovi krvi za rano otkrivanje multikancera (MCED) su izvodljivi za otkrivanje raka, prema studiji objavljenoj na internetu 5. oktobra u The Lancet-u.
Deb Schrag, MD, iz Centra za rak Memorial Sloan Kettering u Njujorku, i kolege su sproveli prospektivnu kohortnu studiju kako bi ispitali izvodljivost MCED testiranja za skrining raka na prikladnom uzorku odraslih starijih od 50 godina bez znakova ili simptoma rak. Ukupno 6.662 učesnika je regrutovano između 12. decembra 2019. i 4. decembra 2020.; 6.621 imalo je rezultate koje se mogu analizirati.
Istraživači su otkrili signal raka kod 1,4% učesnika sa rezultatima koji se mogu analizirati. Od njih, 38% je imalo dijagnozu raka (istinski pozitivni), a 62% nije imalo dijagnozu raka (lažno pozitivne). Srednje vreme do dijagnostičke rezolucije bilo je 79 dana: 57 i 162 dana kod istinito pozitivnih i lažno pozitivnih učesnika, respektivno.
Većina učesnika je imala laboratorijske testove (79 i 88% sa istinito pozitivnim i lažno pozitivnim rezultatima) i snimanje (91 i 93%, respektivno). Kod učesnika sa lažno pozitivnim rezultatima sprovedeno je manje procedura nego kod onih sa istinito pozitivnim rezultatima (30 prema 82%).
„Iako ova studija utvrđuje kliničku izvodljivost MCED testiranja, biće potrebni budući rezultati većih studija da pokažu kliničku korisnost i efekte na smrtnost od raka“, pišu autori.