Globalna zdravstvena agencija upozorava da još mnogo slučajeva virusa tek treba da bude dijagnostikovano.
Stotine slučajeva boginja majmuna dijagnostikovanih u poslednjih mesec dana širom Evrope, Severne i Južne Amerike, Izraela, UAE i Australije možda su samo „vrh ledenog brega“, upozorila je šefica SZO za epidemije i pandemiju i prevenciju Silvie Briand u petak tokom brifinga za novinare.
Briand je sugerisao da bi moglo biti „mnogo više slučajeva koji su neotkriveni u zajednicama“, pošto se majmunske boginje ne manifestuju odmah sa definitivnim simptomima. Zaražene osobe se u početku žale na bolesti slične gripu kao što su groznica, bolovi u mišićima i otečeni limfni čvorovi pre nego što se na licu i telu pojavi osip nalik varičelama. Iako ne postoji poznat lek za virus, on se obično povlači u roku od dve do četiri nedelje.
Uprkos izjavi da „znamo da ćemo imati više slučajeva u narednim danima“, Briand je obeshrabrio ljude da paniče, insistirajući da „ovo nije bolest zbog koje javnost treba da brine. Nije Covid ili druge bolesti koje se brzo šire.“ Dok SZO još uvek pokušava da utvrdi tačno poreklo nedavne epidemije majmunskih boginja, nema naznaka da je virus odgovoran za nju mutirao ili na neki drugi način postao opasniji.
Agencija je prošle nedelje sazvala hitan sastanak kako bi razgovarala o epidemiji, koja je počela ranije ovog meseca, verovatno u Velikoj Britaniji među pojedincima koji su putovali u Nigeriju. Bolest je endemska u zapadnoj i centralnoj Africi, iako se njeno prisustvo van kontinenta smatra retkim.
Zvaničnik SZO Marija van Kerkhove potvrdila je da je većina slučajeva otkrivenih van Afrike pronađena kod muškaraca koji imaju seksualni kontakt sa muškarcima, a rani izveštaji o epidemijama u Belgiji i Španiji imali su veze sa velikim festivalima gej fetiša u tim zemljama. Aplikacija za gej sastanke Grindr objavila je ranije ove nedelje poruku svojim evropskim i britanskim korisnicima u kojoj ih upozorava na izbijanje i ohrabruje ih da potraže lečenje ako iskuse simptome.
Preko 200 slučajeva je dijagnostikovano u 20 zemalja širom sveta, prema SZO, od kojih je većina pronađena u Velikoj Britaniji. Belgija je prošle nedelje postala jedina zemlja koja je proglasila obavezni 21-dnevni karantin za zaražene osobe. Šef SZO za Evropu, Hans Kluge, izrazio je zabrinutost da bi se bolest mogla brzo proširiti tokom letnje festivalske sezone, s obzirom na seksualno prenosivu prirodu većine potvrđenih slučajeva.