Šumski požari povezani sa porastom poseta hitnim službama u vezi sa mentalnim zdravljem

Šumski požari povezani sa porastom poseta hitnim službama u vezi sa mentalnim zdravljem

Studija Univerziteta Emori objavljena u četvrtak u časopisu Nature Mental Health pokazuje da šumski požari dovode do povećanja poseta odeljenjima za hitne slučajeve povezane sa anksioznošću u zapadnim Sjedinjenim Državama, pojačavajući zabrinjavajuću paralelnu putanju dve eskalirajuće krize javnog zdravlja – mentalnog zdravlja i klimatskih promena.

Studija, koju su sproveli istraživači na Emori’s Rollins School of Public Health, jedno je od najvećih i najsveobuhvatnijih istraživanja ikada sprovedenih o povezanosti izloženosti požarima i anksioznim poremećajima.

Analizirajući satelitske podatke i skoro 1,9 miliona poseta odeljenjima za hitne slučajeve u pet država (Kalifornija, Arizona, Nevada, Oregon i Juta) od 2007. do 2018. godine, istraživači su pokazali događaje dima u divljim požarima – kada šumski požari postaju glavni izvor zagađenja okoline. u okviru poštanskog broja — bili su povezani sa povećanjem od 6,3% u posetama hitnim službama u vezi sa mentalnim zdravljem.

Pored ovih zapanjujućih podataka, studija pokazuje:

„Zastrašujuća stvar u vezi sa klimatskim promenama je to što nemaju jasne granice; mnogo se plašite nepoznatog. Sada možemo da iskoristimo znanje koje smo stekli da kažemo ljudima da nema potrebe za panikom. Kada dobijete šumski požar upozorenje na dim, zatvorite prozore, ograničite svoje aktivnosti na otvorenom i ne paničite. Ove vrste preventivnih mera mogu potencijalno koristiti čitavoj populaciji“, kaže dr Jang Liu, koautor studije, predsedavajući i ugledni profesor Gangarosa. odeljenje Gangarosa za zdravlje životne sredine u Rollinsu.

„Mentalno zdravlje je jedno od najčešćih zdravstvenih stanja u SAD i naša studija je otkrila višestruke puteve između šumskih požara i povezanosti sa teškim anksioznim poremećajima. Mnogi ljudi se već suočavaju sa nekim blagim ili umerenim simptomima mentalnog zdravlja. Sada zamislite da se probude i ako vide nebo prekriveno dimom, verovatno će se osećati još više uznemireno“, kaže glavni autor studije Ćingjang Žu, doktor nauka, postdoktorski saradnik na odeljenju za zaštitu životne sredine Gangarosa.