Jedna injekcija male doze esketamina koja se daje odmah nakon porođaja smanjuje velike depresivne epizode kod osoba sa simptomima depresije tokom trudnoće (prenatalna depresija), pokazalo je kliničko ispitivanje koje je danas objavio The BMJ.
Rezultati sugerišu da niske doze esketamina treba razmotriti kod novopečenih majki sa simptomima prenatalne depresije.
Depresija je uobičajena tokom trudnoće i ubrzo nakon porođaja i može imati nekoliko štetnih efekata na nove majke i njihovu bebu.
Esketamin se pravi od leka koji se zove ketamin. Koristi se kao anestetik i za lečenje depresije, ali efekat za majke sa perinatalnom depresijom nije jasan.
Da bi ovo dalje ispitali, istraživači sa sedištem u Kini i SAD želeli su da saznaju da li pojedinačna injekcija niske doze esketamina data neposredno nakon porođaja može smanjiti kasniju depresiju kod majki sa već postojećom prenatalnom depresijom.
Njihovi nalazi se zasnivaju na 361 majci (prosečne starosti 32 godine) upisanih iz pet kineskih bolnica od juna 2020. do avgusta 2022. bez medicinske istorije depresije i dijagnoze depresije u trudnoći, ali koje su imale rezultate na skali koja je u skladu sa blagom prenatalnom depresijom. i spremale se za porođaj.
Nijedan od učesnika nije imao ozbiljne komplikacije u trudnoći, ili bilo koje stanje koje je značilo da im se ne može dati esketamin.
Informacije o faktorima uključujući starost, težinu (BMI), nivo obrazovanja, porodični prihod i postojeća zdravstvena stanja zabeležene su na početku ispitivanja, a učesnici su nasumično raspoređeni na esketamin ili placebo intravenozno infundirano više od 40 minuta nakon porođaja.
Učesnici su intervjuisani 18 do 30 sati nakon porođaja i ponovo 7 i 42 dana.
Velika depresivna epizoda je dijagnostikovana mini-međunarodnim neuropsihijatrijskim intervjuom u 42 dana. Depresija je takođe procenjena korišćenjem skora depresije u Edinburgu na 7 i 42 dana, i Hamiltonove skale za procenu depresije na 42 dana. Nijedan učesnik nije uzimao antidepresive ili psihoterapiju tokom perioda praćenja.
42 dana nakon porođaja, 12 od 180 (6,7%) majki koje su primale esketamin doživelo je veliku depresivnu epizodu u poređenju sa 46 od 181 (25,4%) onih koje su primale placebo (relativno smanjenje rizika od oko tri četvrtine).
Kao što se očekivalo, majke koje su davale esketamin imale su niže rezultate depresije u Edinburgu na 7 i 42 dana, i niži rezultat Hamiltonove depresije na 42 dana.
Na osnovu ovih brojki, istraživači procenjuju da bi na svakih pet majki koje daju esketamin jedna velika depresivna epizoda bila sprečena.
Više neuropsihijatrijskih neželjenih događaja kao što su vrtoglavica i diplopija (dvostruki vid) javilo se sa esketaminom (45% prema 22%). Međutim, simptomi su trajali manje od jednog dana i nije bilo potrebno lečenje lekovima.
Istraživači priznaju da je isključivanje majki sa poremećajima raspoloženja pre trudnoće moglo uticati na validnost njihovih rezultata, a kratak period praćenja je mogao dovesti do nedovoljnog prijavljivanja neuropsihijatrijskih simptoma i drugih neželjenih događaja.
Štaviše, većina učesnika je imala samo blage prenatalne depresivne simptome, tako da je nejasno da li je esketamin podjednako efikasan kod onih sa težim simptomima depresije.
Ipak, oni zaključuju da za majke sa prenatalnim depresivnim simptomima, jedna mala doza esketamina data ubrzo nakon porođaja smanjuje velike depresivne epizode 42 dana nakon porođaja za oko tri četvrtine.
Ovi rezultati su generalno u skladu sa prethodnim radom na istraživanju efekata niske doze ketamina ili esketamina na postporođajnu depresiju, uglavnom kod majki nakon porođaja carskim rezom, i, što je važno, istraživači kažu da njihovo ispitivanje „proširuje postojeće razumevanje ciljajući žene sa već postojećom prenatalnom depresijom , koji su stoga bili pod visokim rizikom od postnatalne depresije.“
Kao takvi, oni zaključuju da niske doze esketamina treba razmotriti kod majki sa simptomima prenatalne depresije.