Studija koju je vodio Univerzitet u Kvinslendu otkrila je da višestruke doze anestetika ne ugrožavaju funkciju mozga kod male dece. Istraživački rad je objavljen u The Lancet Respiratori Medicine.
Profesorka Kler Vejnrajt iz UK-ovog Centra za istraživanje zdravlja dece rekla je da bi rezultat trebalo da uveri lekare i roditelje sa decom kojoj su potrebni ponovljeni anestetici.
„Prethodne studije koje su koristile mlade životinje pokazale su potencijalne promene u učenju i ponašanju, a neke studije koje su proučavale grupe dece izazvale su zabrinutost zbog promena u mozgu“, rekao je profesor Vejnrajt.
„Ali studije na životinjama ne pokazuju uvek kako bi ljudi reagovali, a deca sa lošijim ishodima mogu ih imati zbog razloga povezanih sa bolešću ili procedurom koja je zahtevala anestetik.“
Nova studija je bila deo ispitivanja u Australiji i Novom Zelandu koje je uključivalo decu mlađu od 5 godina sa cističnom fibrozom.
Profesor Endrju Dejvidson iz Mardokovog instituta za dečija istraživanja rekao je da je suđenje uključivalo sakupljanje sluzi od dve grupe dece dajući istraživačima priliku da proučavaju uticaj ponovljenih doza anestetika.
„Tečnost je sakupljena iz pluća jedne grupe pod anestezijom, dok su za drugu grupu korišćeni brisevi grla bez anestezije“, rekao je profesor Dejvidson.
„Naša studija je pokazala da različite tehnike korišćene za ekstrakciju sluzi nisu imale nikakav uticaj na ishod cistične fibroze.
„Kada smo ispitali da li anestetici imaju bilo kakav uticaj na kognitivne ili bihevioralne uticaje, otkrili smo da nije.
„Višestruko izlaganje opštoj anesteziji kod te male dece nije izazvalo funkcionalno oštećenje pažnje, koeficijenta inteligencije, izvršne funkcije ili strukture mozga u poređenju sa grupom koja je imala manje anestetika.“