Put da se mnoge žene spasu od raka grlića materice

Put da se mnoge žene spasu od raka grlića materice

Kompleti za kućno testiranje i mobilne laboratorije za otkrivanje tumora u tkivu u blizini materice poboljšavaju zdravstvenu zaštitu u udaljenim ili marginalizovanim zajednicama.

Magdalena Rothova je na prvoj liniji borbe u EU za smanjenje smrtnosti od raka grlića materice, koji svake godine oboli desetine hiljada žena u Evropi.

Ona je na čelu slovačke nevladine organizacije koja šalje ženske zdravstvene radnike u pretežno romske zajednice u istočnoj Slovačkoj da ubede žene da je skrining dobra ideja.

„Manje obrazovani ljudi u zajednicama na koje se fokusiramo uvek su bili sumnjičavi prema motivima lekara i zabrinuti zbog testiranja na rak“, rekla je Rothova, direktorka Asocijacije za kulturu, obrazovanje i komunikaciju, ili ACEC. „Jedna od njihovih neosnovanih briga je da će testiranje na rak grlića materice značiti da ne mogu imati bebe.

Rani skrining je jedan od najvažnijih načina za smanjenje smrtnosti od raka grlića materice, koji je ubio više od 13.000 žena u EU 2020. Iste godine u EU se dogodilo više od 30.000 novih slučajeva bolesti, što predstavlja 2,5% svih novi slučajevi raka kod žena.

Globalno, bolest je 2020. godine bila četvrti najčešći rak kod žena sa više od 600.000 slučajeva i 340.000 smrtnih slučajeva, uglavnom u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.

Ova vrsta raka se javlja u ćelijama grlića materice, što je tkivo koje povezuje matericu sa vaginom.

Kada se otkrije rano, rak grlića materice se može izlečiti operacijom. Skrining takođe otkriva promene ćelija koje sugerišu da će se bolest razviti u kasnijoj fazi. Uklanjanje ovih ćelija znači da se grlić materice žene može vratiti u zdravo stanje uz minimalne poremećaje ili troškove.

Fizičke i kulturne prepreke ranom skriningu sprečavaju njegovo širenje. Neki delovi stanovništva EU žive u udaljenim mestima i/ili nemaju poverenja u takve preventivne zdravstvene korake.

ACEC se udružio sa istraživačkim projektom koji je dobio sredstva od EU kako bi istražio efikasnost samotestiranja na rak grlića materice u teško dostupnim područjima u Slovačkoj i tri zemlje koje nisu članice EU: Bangladešu, Indiji i Ugandi.

Nazvan PRESCRIP-TEC, trogodišnji projekat je završen u januaru 2024.

Tokom tri meseca sredinom 2023. godine, ACEC je prikupio uzorke za samotestiranje raka grlića materice od 2.027 žena. Organizacija je za taj zadatak angažovala 21 zdravstvenog radnika.

Rothova uspeh programa pripisuje dva faktora: sposobnost radnika da steknu poverenje Romkinja jedan po jedan i dostupnost testa uradi sam koji je izbegao potrebu za posetom klinici.

Žene su uradile test kod kuće brisom i potom ga predale zdravstvenom radniku, koji je uzorak poslao u laboratoriju na analizu.

„Za mnoge od ovih žena postoje velike prepreke za odlazak kod lekara: vreme, troškovi putovanja i — naravno — strah“, rekla je Rothova. „Testiranje kod kuće čini da većina ovih nestane.“

Bris korišćen u testu ukazuje na prisustvo infekcija humanim papiloma virusom ili HPV-om, koje su daleko najveći faktor rizika za rak grlića materice.

Većina HPV infekcija se na kraju prirodno očisti od strane imunološkog sistema. PRESCRIP-TEC tim je pokušao da uhvati žene sa upornim infekcijama koje prerastu u rak.

U sve četiri zemlje obuhvaćene projektom, žene koje su bile pozitivne na virus upućene su na kliniku na dalji dijagnostički pregled.

Pre-kancerogene ćelije se tada mogu bezbolno spaliti iz grlića materice, što često dovodi do potpunog eliminisanja zahvaćenih ćelija. Kancerozni tumori obično zahtevaju invazivniju operaciju kao što je histerektomija.

Ukupno, 35.000 uzoraka prikupljeno je od strane zdravstvenih radnika prema PRESCRIPT-TEC i analizirano u laboratorijama.

Uočene su velike razlike u prevalenciji HPV infekcija među zemljama. Udeo pogođenih žena bio je oko 21% u Ugandi, 11% u Slovačkoj i 2% u ruralnim delovima Indije i Bangladeša.

Žene u oblastima obuhvaćenim projektom poučene su o rizicima od raka i važnosti skrininga kroz kombinaciju kampanja na društvenim mrežama i informacija od pouzdanih zdravstvenih radnika u zajednici.

„Veoma je važno doći do žena u siromašnim, ruralnim područjima jer je ovo jedan od retkih karcinoma koji se može eliminisati ranom identifikacijom virusa“, ​​rekao je dr Jap Koot, koji je vodio projekat i specijalista je za upravljanje javnim zdravljem. u Univerzitetskom medicinskom centru Groningena u Holandiji.

Od 2006. godine, vakcina je dostupna za sprečavanje HPV infekcije.

Ali vakcina, koja se obično daje samo devojčicama, još uvek nije dostupna u mnogim manje bogatim zemljama.

Svetska zdravstvena organizacija postavila je cilj da eliminiše rak grlića materice u narednom veku vakcinacijom 90% devojčica, skriningom 70% žena i lečenjem 90% obolelih od ove bolesti.

„Proširujući skrining kao i vakcinaciju, možemo postići ove rezultate mnogo brže“, rekao je Koop. „Cilj je da se smanji za 50% do 2040. godine i potpuno eliminiše u narednih 60 godina.

Još jedan projekat koji finansira EU ide korak dalje od PRESCRIP-TEC-a kako bi se povećao skrining grlića materice u teško dostupnim zajednicama: brisevi iz kompleta za kućno testiranje biće procenjeni na licu mesta, a ne poslati u laboratoriju.

Pod nazivom ELEVATE, šestogodišnji projekat traje do kraja 2024. i fokusiran je na udaljene populacije u Belgiji, Brazilu, Ekvadoru i Portugalu. Predvodi ga profesor Olivier Degomme, direktor Međunarodnog centra za reproduktivno zdravlje na Univerzitetu u Gentu u Belgiji.

„Naši inženjeri razvijaju prenosivu laboratoriju koja omogućava vrlo brzu identifikaciju HPV infekcije, sa vremenom obrta od jednog sata“, rekao je Degomme. „Kada odemo u ove zajednice u kojima se žene, iz raznih razloga, ne pregledaju, možemo poneti naše laboratorijske prostorije sa sobom.

Sva oprema potrebna za prenosnu laboratoriju je razvijena i napravljen je prototip. Sada se proveravaju završni elementi.

Ceo paket je dizajniran da bude dovoljno kompaktan da stane u ranac koji zdravstveni radnici mogu da nose od sela do sela. Oprema će i identifikovati HPV infekcije i testirati proteine koji pokazuju da li se rak razvija.

„Želimo da test bude nijansiran – žena može imati infekciju, ali ne i rak“, rekao je Degomme.

Kao i Rothova u Slovačkoj, on naglašava važnost zdravstvenih radnika u čitavom poduhvatu.

„To znači da se ženi može odmah dati informacija o tome šta treba da se desi i da se uput za lečenje može desiti tamo i tada“, rekao je Degomme. „Želimo da skrining bude dostupan u svim teško dostupnim mestima širom sveta, a da nijedna žena ne bude zapostavljena.“