Istraživači Mount Sinai razvili su novi pristup za lečenje invazivnog raka bešike bez potrebe za hirurškim uklanjanjem bešike, prema studiji objavljenoj u Nature Medicine u septembru. Uklanjanje bešike je trenutno standardni pristup kada je rak zahvatio mišićni sloj bešike.
U kliničkom ispitivanju faze 2 koje je bilo prvo te vrste, lekari su otkrili da se neki pacijenti mogu lečiti kombinacijom hemoterapije i imunoterapije bez potrebe za uklanjanjem bešike. Hirurško uklanjanje bešike može biti lekovito kod mišićno-invazivnog karcinoma bešike, ali procedura može imati duboke efekte na kvalitet života pacijenta.
„Tretman za mišiće invazivni karcinom mokraćne bešike zahteva velika poboljšanja kako sa stanovišta kvaliteta života tako i sa stanovišta efikasnosti“, rekao je Matthev Galski, MD, ko-direktor Centra izvrsnosti za rak mokraćne bešike na Institutu za rak Tiš, deo Tiš centra za rak na planini Sinaj. „Ako dodatna istraživanja potvrde naše nalaze, to može dovesti do nove paradigme u lečenju mišićno invazivnog raka bešike.“
Sedamdeset šest pacijenata je učestvovalo u ovom kliničkom ispitivanju, a približno 43% je postiglo potpuni odgovor – bez otkrivanja raka – kada se leči kombinacijom hemoterapije i imunoterapije. Pacijentima sa klinički potpunim odgovorom ponuđena je mogućnost da nastave sa dodatnom imunoterapijom, bez hirurškog uklanjanja bešike.
Među pacijentima koji su odlučili da nastave bez hirurškog uklanjanja bešike, oko 70% nije imalo dokaze o ponovljenom karcinomu nakon dve godine. Na osnovu rezultata ovog ispitivanja, pokrenute su dve naknadne studije koje su bile zasnovane na ovom pristupu; jedan je u toku, a drugi će biti otvoren u narednih šest meseci.
U ovom istraživanju učestvovale su i kolege sa Citi of Hope, Univerziteta Pensilvanije, Univerziteta Viskonsin, Univerziteta Južne Kalifornije, Univerziteta Juta i Univerziteta zdravlja i nauke Oregon.