Nakon što je pročitao nedavnu kolumnu o spirulini, MH iz Dotana, Alabama, piše: „Da li će spirulina imati negativan uticaj na masnu bolest jetre? I da li imate druge informacije ili predloge za rešavanje bolesti masne jetre?“
Prema preglednom članku iz 2019. na ovu temu u Međunarodnom časopisu bioloških nauka, ishrana osobe je jedan od glavnih faktora koji dovode do razvoja bolesti masne jetre.
Pravo ime za ovo stanje je nealkoholna masna bolest jetre ili NAFLD. To znači da nije uzrokovano alkoholom, ali utiče na jetru na isti način.
Jedan od glavnih faktora koji pokreće proces bolesti je ono što stručnjaci nazivaju „preteranom ishranom“. U slučaju NAFLD-a, neuravnotežen unos masti, šećera i skroba uzrokuje taloženje masti u jetri. Ovo na kraju uzrokuje upalu i ožiljke jetre. Ako se ne leči, poslednja faza je trajno oštećenje jetre zvano ciroza, slično onome što se vidi kod hroničnog alkoholizma.
Kakav je tretman? Pošto prejedanje i gojaznost glavni doprinose bolesti, gubitak težine je ključan. Jedan od načina da počnete je da smanjite višak masti u ishrani, posebno onih zasićenih. Višak masti se vrlo lako pretvara u telesnu mast.
I smanjite dodatni šećer. Na primer, boca sode od 20 unci sadrži 16 kašičica dodatog šećera i 240 kalorija bez nutritivne koristi.
Međutim, neke namirnice mogu pomoći da se preokrenu neki od simptoma NAFLD-a. Među njima su i one sa visokim sadržajem dijetalnih vlakana (koje se nalaze na etiketi hrane sa podacima o nutritivnim vrednostima za vaše zadovoljstvo čitanja). Pronađite dijetalna vlakna u namirnicama koje su započele svoj život u zemlji: povrću, voću, orašastim plodovima, integralnim žitaricama, pasulju i drugim mahunarkama.
Kada jedete masti, fokusirajte se na mononezasićene vrste, poznate kao MUFA. Nalaze se u namirnicama poput maslinovog, uljane repice i suncokretovog ulja, zajedno sa sojom, orašastim plodovima i avokadom. Studije su pokazale da ishrana bogata ovom vrstom masti može pomoći u smanjenju akumulacije masti u jetri. Samo nemojte da pojedete celu činiju gvakamola u jednom sedenju.
Druge masti koje se nazivaju polinezasićene masti, ili PUFA, takođe mogu pomoći u lečenju NAFLD-a, kažu istraživači. Najpopularnije od ovih masti su omega-3 koje se nalaze u ribi, lanenom semenu i orasima.
U vezi sa vašim prvim pitanjem, sistematski pregled randomizovanih kontrolisanih studija (najbolje vrste) objavljenih 2019. godine u Komplementarnim terapijama u medicini otkrio je da spirulina nije samo bezbedna, već može biti i efikasan alternativni tretman za masnu bolest jetre. Ipak, proverite kod svog lekara ili farmaceuta da biste bili sigurni da nema poznatih interakcija sa bilo kojim lekovima koje možda uzimate.