Nova studija otkriva veze između socijalne anksioznosti, depresije i samoubilačkih misli kod adolescenata

Nova studija otkriva veze između socijalne anksioznosti, depresije i samoubilačkih misli kod adolescenata

Prema novom istraživanju, adolescenti koji imaju viši nivo simptoma socijalne anksioznosti češće prijavljuju povećane misli o samoubistvu i druge depresivne simptome dve godine kasnije.

Studija koju je vodio Univerzitet Istočne Anglije baca svetlo na hitnu potrebu za ranim intervencijama za rešavanje socijalne anksioznosti kod mladih ljudi. Studija „Simptomi socijalne anksioznosti i njihov odnos sa samoubilačkim idejama i simptomima depresije kod adolescenata: prospektivna studija“ objavljena je u JCPP Advances.

Glavni autor dr Keni Čiu, klinički predavač kliničke psihologije na UEA Odeljenju za kliničku psihologiju i psihološke terapije, rekao je: „Poremećaj socijalne anksioznosti (SAD) često počinje tokom adolescencije, manifestujući se kao intenzivan strah i nelagodnost u društvenim situacijama.

„Ova studija pruža dragocen uvid u to kako simptomi socijalne anksioznosti mogu preneti rizike za razvoj drugih važnih problema mentalnog zdravlja ako se ne adresiraju.“

Drugi autor, profesor Argiris Stringaris, profesor dečje i adolescentne psihijatrije na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je: „Naši nalazi sugerišu da bi rano rešavanje socijalne anksioznosti moglo biti ključno u sprečavanju razvoja samoubilačkih misli i drugih depresivnih simptoma.

Depresivni simptomi godinu dana nakon studije takođe su delimično objasnili vezu između rane socijalne anksioznosti i kasnijih simptoma depresije.

Poslednji autor dr Eleanor Leigh, saradnik MRC kliničara na Univerzitetu u Oksfordu i počasni vanredni profesor na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekla je: „Naši nalazi naglašavaju da socijalna anksioznost igra značajnu ulogu u postojanju simptoma depresije kod adolescenata.

Studija se zasniva na metaanalitičkom pregledu koji su vodili dr Eleanor Leigh, dr Kenni Chiu i dr Elizabeth Ballard, koji je istakao nedostatak longitudinalnih istraživanja koja bi se bavila odnosom između socijalne anksioznosti i samoubilačkih misli kod adolescenata.

Studija je analizirala podatke iz 2.400 kohortnih skupova podataka Vellcome Trust Neuroscience in Psichiatri Netvork (NSPN).

Ova ubrzana longitudinalna studija regrutovala je više od 2.400 mladih ljudi starosti između 14 i 24 godine iz oblasti Londona i Kembridžšira između 2012. i 2017. godine.

Učesnici su procenjivani u periodu od dve godine, jednom na početku, drugom godinu dana kasnije, a poslednji na kraju dve godine.

Dr Chiu je rekao: „Ovakvo otkriće ne bi bilo moguće bez NSPN konzorcijuma, koji pruža robusne podatke dostupne istraživačima mentalnog zdravlja dece i adolescenata.“