Medicinski napredak pruža nadu za ranu stratifikaciju rizika od smrtonosnog raka krvi

Medicinski napredak pruža nadu za ranu stratifikaciju rizika od smrtonosnog raka krvi

Dr Sabine Mai, kanadska istraživačka katedra za genomsku nestabilnost i nuklearnu arhitekturu raka sa Fakultetom zdravstvenih nauka Radija, nedavno je bila koautor članka objavljenog u American Journal of Hematologi. Revolucionarna studija pokazuje ranu stratifikaciju rizika od tinjajućeg multiplog mijeloma, stanja preteče multiplog mijeloma, smrtonosnog oblika raka krvi.

Multipli mijelom ostaje neizlečiv rak krvi, sa oko 4.000 novodijagnostikovanih ljudi u Kanadi godišnje. Pacijenti trenutno preživljavaju u proseku osam godina nakon dijagnoze.

Pacijenti sa tinjajućim multiplim mijelomom ostaju asimptomatski sve dok bolest ne napreduje u multipli mijelom. Trenutno ne postoji tačan prognostički alat u klinici za identifikaciju pacijenata koji će napredovati u multipli mijelom.

„Bez leka, pitanje je koliko dugo možemo da upravljamo bolešću pacijenata sa mijelomom i poboljšamo njihov kvalitet života“, rekla je Mai za UM Todai.

„Ovaj napredak nam omogućava da stratifikujemo rizik od tinjajućeg multiplog mijeloma kako bismo identifikovali podgrupu sa visokim rizikom od progresije, što omogućava prilagođene tretmane u ovoj rizičnoj grupi. Jednako važno, objavljeni test nam omogućava da pratimo veću podgrupu pacijenata sa stabilnim tinjajući multipli mijelom“.

Mai koristi trodimenzionalno snimanje i mikroskopiju da vizualizuje genetski materijal unutar ćelije pacijenta kako bi otkrio genomske promene i nestabilnost. Označavanjem krajeva hromozoma, zvanim telomeri, 3D alati za merenje koje je tim razvio pokazuju da li je ćelija stabilna ili kancerogena mnogo pre nego što se pojave jasni simptomi.

Studiju je sprovela Telo Genomics, kompanija za biomedicinska istraživanja koju je osnovao Mai 2014. Klinička studija je sprovedena u saradnji sa klinikom Maio u Ročesteru, Minesota.

„Počela sam ovo istraživanje pre deset godina ovde na UM“, rekla je Mai. „Kada su moji rani podaci pokazali obećavajuće rezultate u 14 različitih karcinoma, kao i kod Alchajmerove bolesti, pokrenuo sam Telo Genomics kako bih podržao neophodne kliničke studije. Fokus kompanije se brzo okrenuo na multipli mijelom i kliničke studije su završene sa pozitivnim rezultatima za pacijente .“

„Ovo najsavremenije otkriće stvara nove mogućnosti za akademski rast i bolje informisanu brigu o pacijentima“, rekao je Mario Pinto, potpredsednik (istraživanje i međunarodno). „Mai i ​​Telo Genomics ilustruju prioritet strateškog istraživanja UM za zdravlje i blagostanje prevodeći ovo istraživanje u stvarne uticaje na one koji pate od ovog smrtonosnog raka krvi širom Kanade i Sjedinjenih Država.

Da bi postigao ove revolucionarne rezultate, Mai se fokusirao na jednoćelijsko nuklearno snimanje koristeći 3D snimanje i analizu. Mai takođe koristi snimanje u super rezoluciji da otkrije DNK i strukturu genoma povezane sa rakom u nano rezoluciji.

„Imali smo prvi mikroskop super rezolucije na svetu u Genomskom centru za istraživanje i dijagnozu raka, koji sam uspostavio na UM i u CancerCare Manitoba“, rekla je Mai.

Ova nova tehnologija takođe pokazuje potencijal u otkrivanju drugih oblika raka. Maiin tim je prošle godine objavio i rezultate o identifikaciji histotipova raka štitaste žlezde.

Svaki oblik karcinoma mora biti pojedinačno testiran uz velike testove validacije po troškovima koji znatno premašuju vrednosti pojedinačnih grantova za istraživanje. Kao kompanija kojom se trguje na javnom tržištu, Telo Genomics je u mogućnosti da angažuje investitore i prikupi kapital u razmerama koje Mai ne bi mogla da postigne sama.

„Uzorci pacijenata se primaju na testiranje dok razgovaramo, tako da smo ovo zaista odneli sa klupe do kreveta, što je duboko zadovoljavajuće“, rekla je Mai.

„Hajde da sanjamo veliko. Ako primenimo prave tretmane dovoljno rano, rezultat će biti povećano preživljavanje pacijenata bez napredovanja bolesti — i potencijalno jednog dana, lek za mijelom.“