Dok se smatra da je tai či koristan za funkcionalnu pokretljivost i ravnotežu kod starijih osoba, takve prednosti nisu dobro shvaćene zbog velike varijacije u protokolima i zapažanjima istraživačkih studija.
Sada, novi pregled istraživanja i analiza pokazuju da tai či zaista može da izazove veće poboljšanje funkcionalne mobilnosti i ravnoteže kod relativno zdravih starijih odraslih osoba u poređenju sa konvencionalnim vežbanjem.
Istraživači su ispitali 12 studija koje su uključivale 2.901 učesnika. Generalno, tai chi, u poređenju sa konvencionalnim vežbama, daje sledeće rezultate:
Sekundarne analize su otkrile da je upotreba tai chi-ja sa relativno kratkim trajanjem (<20 nedelja), malim ukupnim vremenom (≤24 ukupno sata) i/ili fokusiranjem na Iang stil ovog drevnog oblika kineskih borilačkih veština bila posebno korisna za funkcionalnu mobilnost i ravnotežu u poređenju sa konvencionalnim vežbama.
„Ovaj sistematski pregled literature i meta-analiza su uzbudljivi jer pružaju snažne dokaze da je tai či efikasnija strategija za poboljšanje funkcionalne mobilnosti i ravnoteže kod relativno zdravih starijih odraslih osoba, u poređenju sa konvencionalnim vežbanjem“, rekao je dr Bred Menor, direktor programa mobilnosti i padova na Hebrev SeniorLife Institutu za istraživanje starenja Hinda i Arthur Marcus.
„Ovo istraživanje sugeriše da tai či treba pažljivo razmotriti u budućim studijama i rutinama rehabilitacionih programa za ravnotežu i pokretljivost kod starijih odraslih osoba“, rekao je Bao Dapeng, profesor na Univerzitetu za sport u Pekingu.