Tim istraživača Univerziteta u Saskačevanu (USask) istražuje ulogu novoidentifikovanog tipa ćelije u cističkoj fibrozi (CF), što bi moglo dovesti do efikasnih novih vrsta lečenja.
Istraživači na čelu sa dr Huanom Janovskim sa Medicinskog koledža (Ph.D.) na Odeljenju za anatomiju, fiziologiju i farmakologiju i dr Džulijanom Tamom (MD) u Odeljenju za respirologiju, kritičnu negu i medicinu spavanja, nedavno su objavili rad u Američkom časopisu za respiratornu i kritičnu medicinu koji naglašava funkciju ćelija plućnih jonocita u CF.
CF bolest je genetsko stanje uzrokovano mutacijama proteina transmembranskog regulatora provodljivosti cistične fibroze (CFTR). Pošto neki potencijalni tretmani CF uključuju ciljanje i modifikaciju CFTR funkcije na genetskom nivou u bolesnim ćelijama disajnih puteva, specifična uloga koju različite vrste ćelija igraju u bolesti CF — poput plućnih jonocita — je kritična za kreiranje ciljanih tretmana. Ovaj novoidentifikovani tip ćelije sada istražuje Janovski i Tamov tim istraživača.
„Imamo mnogo toga da ponudimo kada su u pitanju testiranje i eksperimentalni modeli“, rekao je Janovski. „Tretmani genske terapije, ako funkcionišu i ako imamo sistematski način da ih razvijemo, to će promeniti igru i za ovu i druge bolesti.
Identifikovani su plućni jonociti, nedavno otkriveni i retki tip ćelija pluća, koji postoje u malom broju – manje od jednog procenta površinskih ćelija disajnih puteva u plućima. Istraživanje Janovskog i Tama sugeriše da ove ćelije igraju ključnu ulogu u pH nivoima površinske tečnosti disajnih puteva (ASL).
„Pokazano je da je abnormalna kiselost disajnih puteva važna komponenta patobiologije CF plućne bolesti“, rekao je Tam. „Ono što smo otkrili je da plućni jonociti regulišu kiselost disajnih puteva CF.“
CF bolest pogađa ćelije u celom telu i žlezde koje proizvode znoj i sluzokožu. Neki od simptoma CF bolesti uključuju zadebljanu sluzokožu, poteškoće u čišćenju disajnih puteva od sluzokože, podložnost infekcijama pluća i druge slične probleme.
Pokazalo se da ASL sa visokom kiselošću povećava poteškoće mukocilijarnog klirensa i smanjuje otpornost na infekciju – što znači da bi plućni jonociti mogli biti ključni faktor u tome kako se bolest CF manifestuje.
„Ova mala populacija ćelija izražava većinu RNK za CFTR“, rekao je Janovski. „Dakle, sada postoji promena paradigme za ovu oblast… ‘Da li je moguće označiti te ćelije? Koliko će lako biti popraviti te ćelije, a takođe i čime?’ To je veoma teška stvar za proučavanje, jer kako se proučava 0,5% celokupnog epitela?“
Istraživanje ove nove ćelije je još uvek u toku. Janovski je primetio da se čini da uloga i distribucija plućnih jonocita nije slučajna, ali razlog i funkcija iza njihove distribucije još nisu u potpunosti shvaćeni.
Ovaj novi tip ćelija bio je u fokusu istraživanja CF širom sveta od svog otkrića. Dok neka istraživanja sugerišu da plućni jonociti igraju ulogu u stvaranju ASL-a, istraživanja Tama i Janovskog sugerišu da to utiče samo na kiselost tečnosti.
Bolje razumevanje funkcije ćelije – i kako se ta funkcija odnosi na simptome CF – pomoći će u podršci budućim tretmanima.
„Jedan od alata naše laboratorije je specijalizovana tehnika koja nam omogućava da proučavamo ćelije na nivou jedne ćelije“, rekao je Tam. „Mislimo da je važno ispraviti odgovarajuće ćelije za genske terapije, tako da bi razumevanje koje ćelije imaju koju funkciju omogućilo istraživačima da to urade.“
Janovski je rekao da je uzbuđen zbog novih mogućnosti da sarađuje sa drugim istraživačima u razvoju genskih terapija za borbu protiv CF. Iako ovaj istraživački tim možda nije taj koji će kreirati te tretmane, Janovski je rekao da je njihova jedinstvena laboratorija u USask-u dobro prilagođena da pruži osnovnu ekspertizu – kao što je njihov rad na analizi funkcije plućnih jonocita – kako bi pomogao u kreiranju naprednih CF terapija ubuduće.