Melatonin ne utiče na insulinsku rezistenciju kod radnika u noćnoj smeni, ali poboljšava kvalitet sna

Melatonin ne utiče na insulinsku rezistenciju kod radnika u noćnoj smeni, ali poboljšava kvalitet sna

Tretman melatoninom ne utiče na insulinsku rezistenciju ili toleranciju na glukozu radnika u noćnoj smeni, prema novoj studiji sa Univerziteta u Sariju i Univerzitetskog medicinskog centra u Hamburgu. Lečenje melatoninom, međutim, značajno poboljšava kvalitet sna u tim smenama.

U ovoj studiji, naučnici su istraživali kako oralni melatonin utiče na insulinsku rezistenciju i krvni pritisak kod radnika u noćnoj smeni, koji se suočavaju sa većim rizikom od dijabetesa tipa 2. Insulinska rezistencija je kada se ćelije bore da apsorbuju glukozu iz krvi. Prethodna istraživanja sugerišu da bi melatonin mogao pomoći ovim radnicima u toleranciji glukoze i zdravlju srca. Ovo je navelo naučnike da istraže šire efekte melatonina na telo.

Profesorka Debra Skene, profesorka neuroendokrinologije na Univerzitetu u Sariju, rekla je: „Rad u noćnoj smeni je neophodan za naše hitne i zdravstvene službe i za održavanje naše ekonomije. Međutim, rad u noćnim smenama remeti naše cirkadijalne ritmove, koje pokreće svetlost/ tamnih ciklusa i povezani su sa poremećajima sna, kardiometaboličkim bolestima i povećanim rizikom od dijabetesa.“

„Moramo pronaći načine da ograničimo štetne zdravstvene implikacije za radnike u noćnoj smeni kako bi mogli da nastave sa svojim ulogama, istovremeno štiteći svoje dugoročno zdravlje.

Da bi se istražio uticaj melatonina, angažovano je 24 radnika u noćnoj smeni i 12 zdravih radnika koji nisu u smeni i podvrgnuti su testiranju tolerancije na glukozu i praćenju krvnog pritiska tokom 24 sata. Radnici u noćnoj smeni su zatim randomizirani da primaju oralni melatonin (2 mg) ili placebo noću ili ujutru, u zavisnosti od njihovog rasporeda smena, tokom 12 nedelja.

Autori su identifikovali da su radnici u noćnoj smeni znatno otporniji na insulin od radnika koji nisu u noćnoj smeni. Nakon 12 nedelja uzimanja hormona melatonina, nije primećen značajan efekat na koncentracije glukoze u serumu ili insulina, koji su markeri insulinske rezistencije. Slično, za krvni pritisak, tretman melatoninom nije imao značajan efekat.

Nije iznenađujuće da je melatonin značajno poboljšao kvalitet sna radnika u noćnoj smeni. Tokom početne procene, samo 21 odsto radnika u noćnoj smeni opisalo je kvalitet svog sna kao dobar; međutim, nakon 12 nedelja lečenja melatoninom, 50 procenata ove grupe je pokazalo dobar kvalitet sna. Udeo onih koji dobro spavaju u odnosu na one koji slabo spavaju ostao je skoro nepromenjen u placebo grupi.

Profesor Skene je dodao: „Prednosti poboljšanog sna za radnike u smenama putem melatonina su nesporne i ljudi bi trebalo da se osećaju odmornije i budnije. Međutim, pošto nema dokaza da upotreba melatonina smanjuje insulinsku rezistenciju, moramo da pronađemo alternativne načine da poboljšati insulinsku rezistenciju i smanjiti verovatnoću da osoba razvije dijabetes tipa 2.“

Ova studija je objavljena u časopisu Farmakološka istraživanja.