Broj slučajeva raka će nastaviti da raste širom sveta

Broj slučajeva raka će nastaviti da raste širom sveta

Broj slučajeva raka će nastaviti da raste u naredne dve decenije, podstaknuti starenjem svetske populacije, pokazuje novi izveštaj.

Procenjuje se da je 2022. godine dijagnostikovano 20 miliona novih slučajeva raka, a 9,7 miliona je umrlo od raka širom sveta, navodi se u izveštaju Globalne statistike raka za 2024. iz Američkog društva za rak.

Do 2050. godine predviđa se da će broj slučajeva raka dostići 35 miliona godišnje, dodaje se u izveštaju.

„Ovaj porast projektovanih slučajeva raka do 2050. je isključivo posledica starenja i rasta populacije, pod pretpostavkom da trenutne stope incidencije ostanu nepromenjene“, rekao je koautor izveštaja Hjuna Sung, viši glavni naučnik za nadzor raka u Američkom društvu za rak ( ACS).

Nezdrav način života će takođe nastaviti da igra ulogu u nastanku novih karcinoma, dodao je Sung.

„Naročito, prevalencija glavnih faktora rizika kao što su nezdrava ishrana, fizička neaktivnost, teška konzumacija alkohola i pušenje cigareta raste u mnogim delovima sveta i verovatno će pogoršati budući teret raka, izuzimajući bilo kakve intervencije velikih razmera, “, rekao je Sung u saopštenju ACS-a.

Rak pluća je najčešće dijagnostikovan rak širom sveta, kao i vodeći uzrok smrti od raka uopšte i kod muškaraca, navodi se u izveštaju.

Rak pluća predstavlja jedan od svakih osam karcinoma i jedan od pet smrtnih slučajeva od raka, sa skoro 2,5 miliona slučajeva i 1,8 miliona smrtnih slučajeva svake godine.

Nakon raka pluća, muškarci najčešće razviju rak prostate i debelog creva i umiru od raka jetre i debelog creva, navodi se u izveštaju.

Kod žena, rak dojke je najčešće dijagnostikovan rak i vodeći uzrok smrti od raka, a slede ga karcinom pluća, debelog creva i grlića materice.

„Sa više od polovine smrtnih slučajeva od raka širom sveta koje je moguće sprečiti, prevencija nudi najisplativiju i održivu strategiju za kontrolu raka“, rekao je viši autor studije dr Ahmedin Džemal, viši potpredsednik za nadzor i nauku o zdravlju u ACS-u. „Samo eliminisanje upotrebe duvana moglo bi da spreči jednu od četiri smrti od raka, ili otprilike 2,6 miliona smrti od raka godišnje.

U drugom primeru raka koji se može sprečiti, istraživači su primetili da je samo 15% devojaka širom sveta koje ispunjavaju uslove primilo vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV). Praktično svi karcinomi grlića materice su uzrokovani HPV-om. Svakog dana u 2022. godini, oko 1.800 žena je obolelo od raka grlića materice, a skoro 1.000 žena je umrlo od te bolesti širom sveta, pokazuje izveštaj.

Rak grlića materice i dalje je vodeći uzrok smrti od raka kod žena u 37 zemalja podsaharske Afrike i Latinske Amerike, navodi se u izveštaju. Stope slučajeva su 10 do 16 puta veće u Esvatiniju, Zambiji, Malaviju, Zimbabveu i Tanzaniji nego u Sjedinjenim Državama.

Nedostatak skrininga doprinosi ovim smrtnim slučajevima. Samo 36 odsto žena širom sveta je testirano na rak grlića materice, navodi se u izveštaju.

U stvari, neadekvatne usluge ranog otkrivanja i lečenja uzrokuju da mnoge zemlje sa niskim prihodima imaju visoku stopu smrtnosti od raka iako imaju manje ukupnih slučajeva raka.

Na primer, stopa smrtnosti od raka dojke je dvostruko veća u Etiopiji nego u Sjedinjenim Državama (24 prema 12 smrtnih slučajeva na 100.000 ljudi), iako Etiopija ima 60% nižu stopu slučajeva raka dojke (40 slučajeva naspram 100 slučajeva na 100.000 ljudi).

„Razumevanje globalnog opterećenja karcinoma je ključno za obezbeđivanje da svi imaju priliku da spreče, otkriju, leče i prežive rak“, rekla je Karen Knudsen, izvršna direktorka ACS-a.