Bore koje nastaju tokom spavanja su stvarna stvar i sve se svodi na to kako spavate

Bore koje nastaju tokom spavanja su stvarna stvar i sve se svodi na to kako spavate

Probudiš se, teturaš do kupatila i gledaš se u ogledalo. Ne, ne zamišljaš. Preko noći ste razvili bore na licu. To su bore za spavanje.

Bore u snu su privremene. Ali kako vaša koža gubi elastičnost kako starite, one mogu da se umetnu.

Evo šta možete da uradite da biste minimizirali mogućnost njihovog formiranja.

Vaša koža se bora iz više razloga, uključujući starenje, oštećenja od sunca, pušenje, lošu hidrataciju, uobičajene izraze lica (kao što su cerenje, nadimanje, mrštenje, žmurenje) i položaje za spavanje.

Kada spavate na boku ili stomaku, vaša koža lica je stisnuta i zgnječena mnogo više nego ako spavate na leđima. Kada spavate na boku ili stomaku, gravitacija pritiska vaše lice na jastuk. Koža vašeg lica je izobličena dok se vaša koža rasteže, sabija i povlači u svim pravcima dok se krećete u snu.

Ove spoljašnje sile koje deluju na lice možete smanjiti spavanjem na leđima ili čestom promenom položaja.

Kod mladog lica, bore od sna su prolazne i nestaju nakon buđenja.

Privremene bore u snu mogu postati uporne s vremenom i ponavljanjem. Kako starimo, naša koža gubi elastičnost (povratak) i rastegljivost (istezanje), stvarajući idealne uslove da se bore ili bore u snu postanu i duže traju.

Vreme provedeno u svakom položaju za spavanje, veličina spoljnih sila primenjenih na svaku oblast lica, kao i površina kontakta sa površinom jastuka, takođe utiču na obrazac i brzinu formiranja bora u snu.

Specijalisti za kožu često to mogu prepoznati. Ljudi koji vole spavanje na jednoj strani tela obično imaju ravnije lice na strani spavanja i vidljivije linije spavanja.

Kolagen i elastin su dve osnovne komponente dermisa (unutrašnjeg sloja) kože. Oni formiraju strukturu kože i održavaju elastičnost kože.

Dodavanje kolagena kroz rutine nege kože radi povećanja elastičnosti kože može pomoći u smanjenju stvaranja bora.

Hijaluronska kiselina je prirodni molekul u ljudskom telu. Održava kolagen i elastin naše kože u pravilnoj konfiguraciji, stimuliše proizvodnju kolagena i dodaje hidrataciju, što može pomoći u usporavanju stvaranja bora. Hijaluronska kiselina je jedan od najčešćih aktivnih sastojaka u kremama, gelovima i losionima za negu kože.

Hidratantne kreme mogu da hidriraju kožu na različite načine. „Okluzivne“ supstance proizvode tanak sloj ulja na koži koji sprečava gubitak vode usled isparavanja. „Humektanti” privlače i zadržavaju vodu u koži, a mogu se razlikovati po kapacitetu vezivanja sa vodom, što utiče na stepen hidratacije kože.

Svilene jastučnice mogu napraviti razliku u formiranju bora, ako puste vašu kožu da klizi i pomera se, umesto da dodaju trenje i pritisak na jedno mesto. Ako možete, koristite svilene čaršave i svilene jastuke.

Studije su takođe pokazale da jastuci dizajnirani da smanje mehanički stres tokom spavanja mogu sprečiti deformacije kože. Takav jastuk bi mogao biti koristan u usporavanju i sprečavanju nastanka određenih bora na licu.

Spavanje na leđima može smanjiti rizik od bora za spavanje, kao i noćna rutina hidratacije pre spavanja.

Inače, izbor načina života i navike, kao što je prestanak pušenja, pijenje puno vode, zdrava ishrana (unošenje dovoljno povrća, voća, orašastih plodova, semena, zdravih masti, jogurta i druge fermentisane hrane) i redovna upotreba krema za sunčanje mogu pomoći u poboljšanju izgleda kože na našem licu.