Plesači postavljaju jedinstvene zahteve svojim kukovima, postižući ekstremne domete pokreta koji mogu napregnuti zglobove i oštetiti potporna tkiva oko njih. Nije iznenađujuće da povrede kuka čine do 17% povreda kod plesača i 27% među profesionalnim plesačima.
Stanja kao što su displazija kuka i impindžment su dobro proučena. Poslednjih godina, međutim, specijalisti za kukove i sportsku medicinu u Bostonskoj dečijoj bolnici proširili su svoj fokus na mikronestabilnost, prekomerno kretanje lopte (glave butne kosti) unutar utičnice kuka (acetabuluma).
„Verujemo da mikropokreti unutar zgloba kuka preopterećuju hrskavicu, mišiće i tetive oko zgloba“, kaže Andrea Stracciolini, MD, direktor Medicinske sportske medicine u Bostonskoj dečijoj bolnici. Stanje, takođe poznato kao femoroacetabularni prevod, može dovesti do bola, oštećenja funkcije i ranog osteoartritisa.
U studiji objavljenoj u BMJ Open Sport and Ekercise Medicine, Stracciolini i njene kolege iz Odeljenja za sportsku medicinu analizirale su mikronestabilnost kuka kod plesača i drugih sportista.
Istraživanje tima baca svetlo na ovo malo shvaćeno, ali klinički relevantno stanje. Takođe ukazuje na potencijal dinamičke ultrasonografije kuka da podrži tačnije dijagnoze, neoperativne terapije i bolje informisano hirurško planiranje za pacijente kojima je potrebna operacija.
Koristeći dinamički ultrazvuk kuka, tim je uporedio učestalost i težinu mikronestabilnosti kod plesačica sa bolom u kuku, plesačica bez bolova u kuku i sportistkinja koje ne plešu.
Od 171 ispitanika (prosečne starosti 22 godine), 62 su bili plesači sa bolovima u kuku. Primarni sportovi učesnika koji se ne bave plesom uključivali su gimnastiku, navijanje, umetničko klizanje, fudbal i košarku.
U daljoj podanalizi, istraživači su uporedili malu kohortu od 34 simptomatske plesačice sa 53 asimptomatska plesača uporedive starosti, visine i indeksa telesne mase.
Plesači sa bolom u kuku imaju tendenciju da imaju veću mikronestabilnost od sportista koji ne plešu sa bolom u kuku i plesača bez bolova u kuku. Skoro dve trećine plesača sa bolom u kuku takođe je ispunilo kriterijume za hipermobilnost.
Rezultati podržavaju vezu između mikronestabilnosti kuka i povrede kuka kod plesača. Činjenica da je mikro nestabilnost bila manje uobičajena kod sportista koji ne plešu sa bolom u kuku sugeriše da ih njihov sport predisponira na različite vrste povreda kuka.
Dalje, veća učestalost hipermobilnosti kod plesača sa bolom u kuku nego kod plesača bez simptoma može ukazivati na to da ekstremni rasponi pokreta kuka koji mogu poslužiti kao prednost u plesu mogu takođe povećati rizik plesača.
Boston Children’s je pionir u korišćenju dinamičkog ultrazvuka kuka za dijagnostikovanje povreda kuka.
U 2019, Stracciolini i njene kolege objavile su studiju koja pokazuje da dinamički ultrazvuk kuka može pouzdano proceniti mikronestabilnost. Od tada, kliničari su nastavili da istražuju načine na koje se ultrazvuk može koristiti za informisanje o lečenju složenih bolova u kukovima kod plesača i drugih sportista.
Za razliku od statičnih slika dobijenih MR i radiološkim snimanjem, dinamički ultrazvuk kuka omogućava kliničarima da vide unutrašnjost pacijentovog zgloba dok se kreću kroz različite položaje. Pacijenti mogu da pruže povratne informacije u realnom vremenu kako bi pomogli u određivanju položaja koji im izazivaju bol. Ultrazvuk je takođe efikasniji, bezbedniji i isplativiji od tradicionalnog snimanja.
„Ultrazvuk nam daje još jedan deo slagalice da razumemo mikronestabilnost“, kaže Stračolini. „Sledeći korak će biti uspostavljanje normalnih vrednosti kod različitih sportista: plesača, fudbalera i plivača, na primer, kako bi kliničari mogli da koriste ultrazvuk da razlikuju zdrav kuk od oštećenog kuka.“