Ruž može da pojača samopouzdanje, poboljša kostim i spreči pucanje usana. Ali deljenje cevi sa prijateljem ili članom porodice takođe može širiti infekcije. Da bi razvili verziju sa antimikrobnim svojstvima, istraživači koji izveštavaju u ACS Applied Materials & Interfaces dodali su ekstrakt brusnice u formulaciju. Njihova tamnocrvena krema brzo inaktivira viruse, bakterije i gljivice koje dođu u kontakt sa njom.
Prema istoričarima, ljudi u starom Egiptu su prvi koristili šminku, nanoseći paste napravljene od minerala i drugih supstanci u svom okruženju. Formulacije su evoluirale tokom vekova, ali sada su istraživači napravili puni krug, ponovo gledajući prema prirodnim sastojcima.
Na primer, nedavne studije su izvestile da formule ruževa za usne koje sadrže prirodne boje, kao što je voće crvenog zmaja, mogu rezultirati proizvodima sa živim bojama i antimikrobnim delovanjem. I ranije se pokazalo da ekstrakt brusnice inaktivira viruse, bakterije i gljivice. Dakle, Angel Serrano-Aroca i kolege su želeli da koriste ekstrakt brusnice za stvaranje tamnocrvene boje za usne sa antimikrobnim svojstvima.
Istraživački tim je pomešao ekstrakt brusnice u bazu kreme za karmin, koja je sadržala ši puter, vitamin E, provitamin B5, babasu ulje i ulje avokada. U eksperimentima, pocrvenela krema je dodavana kulturama koje sadrže različite viruse, bakterije i jednu vrstu gljivica. I tipovi virusa sa omotačem i bez omotača su potpuno inaktivirani u roku od jednog minuta od kontakta sa kremom koja sadrži brusnicu.
A bakterije, mikobakterije i gljivice otporne na više lekova su u velikoj meri inaktivirane u roku od pet sati od nanošenja kreme. Istraživači sugerišu da bi njihova nova formula ruževa mogla ponuditi zaštitu od raznih mikroorganizama koji izazivaju bolesti.