Potražnja za peletom u Srbiji ovog leta je znatno veća nego prethodnih godina, ali za sada nema problema sa snabdevanjem. Glavonjić ističe da su potrošači počeli da nabavljaju ogrev za narednu grejnu sezonu, a mnogi se boje ponavljanja nestašica iz prošle godine. Snabdevenost stovarišta je dobra, a peleta ima u dovoljnim količinama.
Cene peleta na većini stovarišta kreću se između 38.000 i 42.000 dinara po toni, što je povećanje od 2.000 do 4.000 dinara u odnosu na maj. Glavonjić savetuje potrošačima da se raspitaju o cenama na više mesta pre kupovine, jer postoje velike razlike u cenama istog proizvođača. Najpovoljnije je kupovati direktno u fabrikama, gde se cena kreće od 34.000 do 36.000 dinara po toni.
Srbija ima 94 proizvođača peleta, a njihovi kapaciteti mogu zadovoljiti domaće potrebe. Glavonjić navodi da je snabdevenost fabrika drvnom sirovinom dobra i da se proizvodnja odvija normalno. Zalihe drvne sirovine variraju od fabrike do fabrike, ali nema većih problema sa isporukom.
Visoka potražnja za peletom u Evropi utiče na tržište u Srbiji. Glavonjić ističe da svaka promena u evropskom tržištu direktno utiče na region, pa tako i na Srbiju. Tržište ogrevnog drveta je stabilno, a cene se od novembra prošle godine nisu menjale.
Zbog trenutne potražnje i kretanja cena drugih energenata, moguće je da će cene peleta ostati visoke i u narednim nedeljama. Glavonjić savetuje građanima da ne odlažu kupovinu ogreva, jer se očekuje da će eventualne promene cena drugih energenata uticati na potražnju i rast cena peleta.
Od prošle godine na snazi su stroža pravila kontrole kvaliteta drvnih goriva. Do sada je sertifikovano 44 domaća i sedam inostranih proizvođača, a od avgusta se očekuje pojačan nadzor tržišne inspekcije. Ove mere doprinose razvoju tržišta drvnog peleta i zaštiti potrošača.
