Američki softverski gigant i proizvođač Ksbok-a objavili su ugovor u januaru kako bi mu pomogli da se bolje takmiči sa vodećim kompanijama Tencent (0700.HK) i Soni (6758.T).
Od tada se suočava sa regulatornim preprekama u Evropskoj uniji, Britaniji i Sjedinjenim Državama, pri čemu je Soni kritikovao sporazum, pa čak i pozvao na regulatorni veto.
Krajnji rok da Evropska komisija, koja istražuje dogovor, postavi zvaničnu listu zabrinutosti za konkurenciju poznatu kao izjava o prigovorima je u januaru. Nuđenje pravnih lekova pre izdavanja takvog dokumenta moglo bi skratiti regulatorni proces.
„Na kraju, takav potez bi mogao da obezbedi ranu saglasnost Evropske komisije i da ga stranke kasnije koriste pre drugih antimonopolskih agencija“, rekao je Stephane Dionnet, partner advokatske firme McDermott Vill & Emeri.
„Međutim, ostaje da se vidi da li će aktivni podnosioci žalbe potvrditi takve ustupke (posebno u smislu obima) i da li će CMA i FTC takođe prihvatiti pravne lekove za ponašanje“, rekao je on, misleći na britansku i američko antimonopolsku politiku. agencije.
Microsoftov lek bi se uglavnom sastojao od 10-godišnjeg ugovora o licenciranju sa vlasnikom Plaistation-a Soni-jem, rekla je druga osoba sa direktnim znanjem.
Akcije Activision-a porasle su za 2% nakon što je objavljena priča Rojtersa.
Nadzor konkurencije EU, koji bi trebalo da donese odluku o dogovoru do 11. aprila, a Soni je odbio da komentariše.
Microsoft je saopštio da sarađuje sa Komisijom na rešavanju validnih zabrinutosti tržišta.
„Soni, kao lider u industriji, kaže da je zabrinut za Call of Duti, ali smo rekli da smo posvećeni tome da ista igra bude dostupna istog dana na Ksbok-u i PlaiStation-u. Želimo da ljudi imaju veći pristup igrama , ne manje“, rekao je portparol Majkrosofta.
Dogovor je bezuslovno dogovoren u Brazilu, Saudijskoj Arabiji i Srbiji.