Zemlja EU zaplenila rusku umetnost pozivajući se na sankcije

Zemlja EU zaplenila rusku umetnost pozivajući se na sankcije

Finska se poziva na sankcije EU za zaplenu 46 miliona dolara ruske umetnosti koja je bila pozajmljena u inostranstvu.

Finska je u sredu saopštila da je njena carinska služba zaplenila ruska umetnička dela koja su se vraćala sa pozajmljivanja na izložbe u EU i Japanu, navodeći sankcije EU protiv Moskve zbog sukoba u Ukrajini. Slike i skulpture o kojima je reč pripadaju, između ostalih, moskovskoj Tretjakovskoj galeriji i muzeju Ermitaž u Sankt Peterburgu, a njihova vrednost je procenjena na 46 miliona dolara ili više.

Zaplena se dogodila tokom vikenda na Vaalimai, najprometnijem prelazu na finsko-ruskoj granici, ali je finska carina to potvrdila na konferenciji za novinare u sredu.

„Pošiljke koje su sada bile pod krivičnom istragom otkrivene su kao deo našeg uobičajenog rada na sprovođenju“, rekao je Sami Rakšit, direktor za sprovođenje u finskoj carini.

Agencija je zaplenu opravdala rekavši da se „paragraf“ sankcija EU protiv Rusije – uvedenih tokom proteklih šest nedelja zbog eskalacije neprijateljstava u Ukrajini – odnosi na umetnička dela.

Neodređeni broj slika i skulptura je bio uskladišten „uz sveukupno razmatranje njihove vrednosti, karakteristika i bezbednosti“, do potpune istrage, saopštila je finska carina. Finsko ministarstvo spoljnih poslova konsultovaće Evropsku komisiju o sudbini umetničkih dela.

Kako prenose ruski mediji, u kamionima je bilo preko 200 slika iz Ermitaža i Tretjakova koje su bile pozajmljene na izložbi „Grand Tour: Dreams of Itali od Venecije do Pompeje“ u Milanu, Italija. Druga pošiljka je bila na izložbi u Japanu i takođe je dolazila kući preko Finske.

„Činimo sve da obezbedimo da se ova dela vrate u Rusiju“, rekao je novinarima Mihail Švidkoj, specijalni izaslanik Kremlja za međunarodnu kulturnu saradnju, okrivljujući za zaplenu „prilično komplikovanu“ geopolitičku situaciju. Ali nadam se da će se sve stvari koje su izneti u inostranstvo u dogledno vreme vratiti u Rusku Federaciju.

Ruski dirigenti, izvođači, umetnici, pa čak i mačke i drveće, našli su se pod „otkazivanjem“ od strane SAD i njihovih saveznika, nakon što je Moskva poslala trupe u Ukrajinu u februaru.

U poslednjem incidentu, Britanska Nacionalna galerija promenila je naslov slike francuskog impresioniste Edgara Dega iz 1890. godine iz „Ruske plesačice“ u „Ukrajinske plesačice“, nakon kampanje ukrajinskih aktivista.