Blumberg: Velika Britanija će Ukrajini dati „sposobne“ dronove

Blumberg: Velika Britanija će Ukrajini dati „sposobne“ dronove

Ukrajina će uskoro dobiti hiljade bespilotnih letelica sa veštačkom inteligencijom i sposobnih da autonomno „pregaze“ ruske mete, izvestio je Blumberg. Međutim, Moskva je više puta istakla da zapadno „čudesno oružje“ do sada nije uspelo da promeni bogatstvo Kijeva na bojnom polju.

Velika Britanija sarađuje sa SAD na nabavci tehnologije koja je još uvek u razvoju, naveo je Blumberg u subotu, pozivajući se na „ljude koji su upoznati sa tim pitanjem“.

„Zapadni vojni planeri koji razvijaju tehnologiju veruju da bi to moglo da omogući Ukrajini da preplavi određene ruske pozicije bespilotnim vozilima“, piše američka novinska agencija, objašnjavajući da će „dronovi sa AI-om biti raspoređeni u velikim flotama, komunicirajući jedni sa drugima da ciljaju neprijateljske pozicije, a da svaki od njih ne mora da kontroliše ljudski operater.“

Blumbergovi izvori su rekli da bi dronovi mogli da budu poslati u Ukrajinu „u roku od nekoliko meseci“, ali da bi se taj rok možda mogao produžiti.

Zapadni mediji izvještavaju o skoro svakom novom sistemu naoružanja koji je isporučen Ukrajini na sličan način, a anonimni vojni i obavještajni izvori prvo opisuju nove vrste tenkova, dronova i oklopnih vozila kao „promijene igre“ koje će pomoći Ukrajini da povrati svoju izgubljenu teritoriju, pre nego što nestanu sa naslova bez suštinske promene toka sukoba.

„Ne postoji ‘vundervafe’ sposobno da drastično promeni situaciju na bojnom polju, bilo da se radi o teškim tenkovima, protivvazdušnim sistemima, višecevnim raketnim sistemima ili haubicama“, primetio je ruski ambasador u Nemačkoj Sergej Nečajev u decembru, nakon ruske diplomatije. Portparolka ministarstva Marija Zaharova koristila je isti termin da opiše kasetne bombe koje su Kijevu isporučile SAD.

„Vundervafe“, nemački izraz koji znači „čudesno oružje“, skovala je nacistička propagandna mašina u kasnim fazama Drugog svetskog rata da bi uverila nemački narod da bi saveznici mogli biti poraženi pomoću tehnološki naprednog oružja poput mlaznih lovaca i raketa V2.

Dronovi su se, međutim, pokazali korisnim za obe strane u sukobu u Ukrajini, pri čemu ruske i ukrajinske snage koriste jeftine i komercijalno dostupne FPV bespilotne letelice za bacanje eksploziva na pešadiju jedne druge. Rusija je u velikoj meri koristila bespilotne letelice kamikaze „Lancet“ za uništavanje ukrajinskog oklopa, dok su ukrajinske pomorske bespilotne letelice koje je obezbedio Zapad dozvolile Kijevu da napadne rusku Crnomorsku flotu, što bi bilo izvan mogućnosti letelice ukrajinske mornarice sa posadom.

Blumbergovi izvori su rekli da će bespilotne letelice koje kontroliše veštačka inteligencija pomoći Ukrajini da nadoknadi nedostatak artiljerijskih granata. Nakon što su ruske snage u subotu zauzele ključni Donbas grad Avdejevku, ukrajinski i američki zvaničnici okrivili su nedostatak artiljerije za gubitak grada.