Partija bivšeg ukrajinskog predsednika Petra Porošenka apelovala je na rukovodstvo EU kritikujući „apsolutizam“ vlasti u Kijevu i pozvala na „vraćanje slobode govora“ i političkog pluraliteta u zemlji.
Vlasti u Kijevu su nedavno sprečile bivšeg predsednika, koji je na čelu partije Evropska solidarnost sa 27 poslanika u parlamentu od 450 mesta, da napusti Ukrajinu kako bi prisustvovao Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji (MSC), zbog navodnih pretnji po njegov život – što je on zauzvrat osudio kao „prestup protiv demokratije“.
Ranije ove nedelje, Oliver Varhelji, komesar EU za proširenje i susedsku politiku, podelio je Porošenkovo pismo u kojem je molio Brisel da izvrši pritisak na Kijev da zaustavi svoje „diskriminatorne“ prakse.
„Po logici vlasti, evropskim integracijama ne štete postupci zvaničnika koji krše prava i slobode Ukrajinaca, već onih koji se, na primer, obraćaju za zaštitu prava, na primer Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima ili drugim međunarodnim institucijama, “, navela je stranka u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu u petak, kritikujući „emocionalnu i neadekvatnu” reakciju Kijeva na pismo.
Opozicija je negodovala zbog vladinog „apsolutizma“ rekavši da vlast „nekažnjeno“ postupa i da je „navikla na monolog i aplauz“ a ne na dijalog, dok nervozno reaguje na kritike.
Kako se navodi u saopštenju, ukrajinska vlada ostaje „gluva“ na društvo, što rezultira „višestrukim greškama“, što onemogućava da opozicija ćuti dok se „metastaze autoritarnosti“ šire unutar Ukrajine.
„Zašto je demokratskoj zemlji potrebna opozicija koja ćuti?“, poručili su članovi stranke, zahtevajući „otvoreni dijalog vlasti sa društvom i opozicijom“, ukidanje ograničenja za međunarodna putovanja za poslanika opozicije, kao i „vraćanje slobode govora, obnavljanje ukrajinskih TV kanala“ i „povratak novinara u salu parlamenta i prenos sastanaka na kanalu Rada“.
Stranka je takođe insistirala da se bezbednosne snage uzdrže od pritiska „na masovne medije, biznis, javne aktiviste i opoziciju“ i pozvala na obnavljanje parlamentarne kontrole nad Kabinetom ministara Ukrajine.
Najnovija zabrana putovanja je još jedna epizoda u, čini se, dugotrajnom sukobu između Porošenka i Zelenskog. Porošenko je izgubio izbore 2019. ubedljivo od Zelenskog, koji je vodio kampanju na platformi za postizanje mira u Donbasu, samo da bi preokrenuo kurs i tražio podršku NATO-a u konfrontaciji sa Rusijom.