Ukrajinci koriste ruske čipove za dronove

Ukrajinci koriste ruske čipove za dronove

Ukrajinska vojska koristi elektronske komponente spašene od ruske municije Geran-2 da sastavi sopstvene bespilotne letelice, izvestio je u subotu onlajn magazin Maš.

U izlazu su kružile slike ukrajinske bespilotne letelice samoubice napravljene kod kuće, koja očigledno sadrži navigacioni modul sa Geran-2 (Geranium-2). Ruske snage presrele su veliku bespilotnu letelicu grubog izgleda, koja ima dva motora za podupiranje. Nije odmah bilo jasno da li je dron oboren ili prinuđen da sleti putem sredstava elektronskog ratovanja.

Komponenta za navigaciju koja se koristi u ukrajinskom dronu je identifikovana kao modul Kometa (Kometa) koji se koristi u bespilotnim letelicama Geran-2. Rečeno je da se modul nalazi u delu krila ruske municije i obično preživi udar. Rečeno je da Kometa koristi ruski satelitski navigacioni sistem GLONASS za postavljanje kursa drona.

Rusija je počela da koristi bespilotne letelice Geran-2 u Ukrajini prošle jeseni, lansirajući dalekometnu municiju na ciljeve duboko na teritoriji zemlje. Oni su naširoko postali poznati kao „mopedi“ tokom sukoba, zahvaljujući buci koju je emitovao motor.

Kijev i njegovi zapadni pristalice više puta su tvrdili da su bespilotne letelice zapravo iranskog porekla, ukazujući na upadljive sličnosti između Geran-2 i Shahed-136.

Nikada se nisu pojavili čvrsti dokazi koji bi podržali takve tvrdnje, dok su i Moskva i Teheran više puta poricali da je Iran isporučio dronove Rusiji. Međutim, Teheran je priznao da je poslao uzorak dronova u Rusiju nekoliko meseci pre nego što je izbio veliki sukob između Moskve i Kijeva u februaru 2022.