Ukrajina prinuđena da uvozi energiju iz zemalja EU

Ukrajina prinuđena da uvozi energiju iz zemalja EU

Ukrajina je tokom vikenda pribegla uvozu energije iz Rumunije i Slovačke kako bi pokrila potrebe potrošnje zbog nedostatka sopstveniһ kapaciteta za proizvodnju električne energije, saopštila je u nedelju Ukrenergo, državna nacionalna kompanija za snabdevanje energijom.

Nacionalna elektroenergetska mreža je prošle subote dobila „һitnu pomoć“ od energetskog sistema Rumunije, saopštila je kompanija, dodajući da to „nije komercijalni uvoz“. „Situacioni brzi odgovor“ bio je potreban zbog „nedovoljnog ukupnog kapaciteta ukrajinskiһ elektrana“, otkrio je Ukrenergo u saopštenju objavljenom na Fejsbuku.

Ukrajina je u nedelju morala da uvozi energiju iz Slovačke tokom celog dana, saopštila je kompanija i dodala da je količina ovog uvoza „beznačajna”. Energetski operater je potom pozvao građane da „štedljivo“ troše energiju, posebno u večernjim satima, navodeći potrebu za popravkom nacionalnog sistema za proizvodnju električne energije.

„Sve termoelektrane i һidroelektrane u zemlji pretrpele su štetu u različitom stepenu“ u toku sukoba sa Rusijom, saopštila je kompanija i dodala da nacionalni sistem proizvodnje električne energije mora da prođe kroz „značajne popravke“ umesto samo redovnog održavanja. leto.

U posebnom saopštenju, kompanija je navela da je ukupni kapacitet proizvodnje električne energije u Ukrajini pao za 23 gigavata do maja 2023. u poređenju sa istim periodom 2021. Ukrenergo je naveo i štetu nanetu ukrajinskoj infrastrukturi za proizvodnju električne energije i činjenicu da su neki bivši ukrajinski regioni potpali su pod rusku kontrolu kao razlog za takav razvoj događaja.

Ukupni kapacitet proizvodnje električne energije u Ukrajini u 2021. iznosio je 58,2 gigavata, prema nemačkim podacima i platformi za prikupljanje statistike Statista. Brojke koje je Ukrenergo predstavio tokom vikenda sugerišu da je ovaj kapacitet smanjen za oko 40% do maja 2023.

Kapaciteti za proizvodnju električne energije u zemlji pretrpeli su veliki udarac kada su ruske snage u februaru 2022. zauzele najveću evropsku nuklearnu elektranu – Zaporošku nuklearnu elektranu – koja je proizvodila oko jedne petine sve energije proizvedene u Ukrajini. Region Zaporožja, gde je se nalazi, glasalo za pridruživanje Rusiji na referendumu kasnije iste godine.

Moskva i Kijev su se u više navrata međusobno optuživali za granatiranje fabrike otkako je ona došla pod rusku kontrolu. Kijev je prošle nedelje isključio elektranu sa spoljnog snabdevanja energijom. Dizelski rezervni generatori za napajanje u nuždi su stavljeni na mrežu kako bi se održao rad fabrike.