Ukrajina poziva na brže snabdevanje oružjem dok Rusija pritiska istočnu ofanzivu

Ukrajina poziva na brže snabdevanje oružjem dok Rusija pritiska istočnu ofanzivu

KIJEV – U ruskim raketnim udarima poginule su tri osobe u gradu Hersonu na jugu Ukrajine, dok su besnele borbe u istočnoj oblasti Donjecka, gde je Rusija ponovo granatirala ključni grad Vuhledar, saopštili su ukrajinski zvaničnici, prenosi Rojters.

Predsednik Volodimir Zelenski rekao je da se Ukrajina suočava sa teškom situacijom u Donjecku i da joj je potrebno brže snabdevanje oružjem i novim vrstama naoružanja, samo nekoliko dana nakon što su saveznici pristali da Kijevu obezbede teške borbene tenkove.

„Situacija je veoma teška. Bahmut, Vuhledar i drugi sektori u Donjeckoj oblasti – stalni su ruski napadi“, rekao je Zelenski u video obraćanju kasno u nedelju.

„Rusija želi da se rat oduži i iscrpi naše snage. Zato moramo da napravimo vreme našim oružjem. Moramo da ubrzamo događaje, ubrzamo snabdevanje i otvorimo nove opcije naoružanja za Ukrajinu.“

Tri osobe su poginule, a šest je povređeno u nedelju u ruskim udarima na Herson u kojima su oštećene bolnica i škola, saopštila je regionalna administracija.

Ruske trupe su zauzele Herson ubrzo nakon invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022. i držale grad sve dok ga ukrajinske snage nisu ponovo zauzele u novembru. Od svog oslobođenja, grad je redovno granatiran sa ruskih položaja preko Dnjepra.

Kasnije u nedelju projektil je pogodio stambenu zgradu u gradu Harkovu na severoistoku zemlje, ubivši stariju ženu, rekao je regionalni guverner Oleh Sinehubov.

Na Rojtersovoj slici sa lica mesta vidi se kako vatra zahvata deo stambene zgrade u drugom gradu po broju stanovnika u zemlji.

Rusija je u subotu optužila ukrajinsku vojsku da je namerno napala bolnicu u oblasti na istoku Ukrajine koju drže Rusija, ubivši 14 ljudi. Na optužbe iz Ukrajine nije bilo odgovora.

Ukrajinski generalštab rekao je u saopštenju kasno u nedelju da su ruske snage granatirale Bahmut, žarište ofanzive Moskve u istočnoj Donjeckoj oblasti, kao i Vuhledar na jugozapadu gde su borbe intenzivirane poslednjih dana.

Ukrajinski vojni analitičar i pukovnik Nikola Salamaha rekao je ukrajinskom radiju NV da ruske trupe podižu talase napada na Vuhledar.

„Sa ove lokacije kontrolišemo praktično ceo železnički sistem koji Rusi koriste za logistiku… Grad se nalazi na uzvisini i tu je stvoreno izuzetno snažno odbrambeno čvorište“, rekao je on.

„Ovo je ponavljanje situacije u Bahmutu – jedan za drugim talas ruskih trupa koje su slamale ukrajinske oružane snage.

Rojters nije mogao da proveri izveštaje sa ratišta.

Civilne žrtve u nedelju usledile su tri dana nakon što je najmanje 11 ljudi ubijeno u raketnim udarima koji su u Kijevu viđeni kao odgovor Kremlja na obećanja ukrajinskih saveznika da će snabdevati borbene tenkove.

Posle višenedeljnih prepirki, Nemačka i Sjedinjene Države su prošle nedelje rekle da će poslati Ukrajini desetine tenkova da pomognu u potiskivanju ruskih snaga, otvarajući put drugim zemljama da slede njihov primer.

Dok je nekoliko zemalja Ukrajini obećalo ukupno 321 teški tenk, prema rečima ambasadora Kijeva u Francuskoj, mogli bi da prođu mesecima da se pojave na bojnom polju.

Ukrajina želi da ubrza isporuku teškog naoružanja jer se očekuje da će obe strane u ratu pokrenuti prolećne ofanzive u narednim nedeljama.

U toku su i razgovori između Kijeva i njegovih saveznika o zahtevima Ukrajine za rakete dugog dometa, rekao je u subotu glavni savetnik Zelenskog. Ukrajina je takođe zatražila američke borbene avione F16.

Zelenski je rekao da je poslao pismo francuskom predsedniku Emanuelu Makronu u okviru svoje kampanje da ruske sportiste spreči da učestvuju na Olimpijskim igrama u Parizu.

On je rekao da bi dopuštanje Rusiji da se takmiči na Igrama u Parizu 2024. bilo jednako pokazivanju da je „teror na neki način prihvatljiv“.

„Pokušaji Međunarodnog olimpijskog komiteta da vrati ruske sportiste na Olimpijske igre su pokušaji da se celom svetu kaže da je teror na neki način prihvatljiv“, rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju.

Osvrćući se na Olimpijske igre 1936. u Berlinu kada su nacisti bili na vlasti, rekao je: „Olimpijski pokret i terorističke države definitivno ne bi trebalo da se ukrste.

Rusiji se, kako je rekao, ne sme dozvoliti da „koristi (Igre) ili bilo koji drugi sportski događaj kao propagandu svoje agresije ili svog državnog šovinizma“.

Međunarodni olimpijski komitet saopštio je prošle nedelje da pozdravlja predlog Olimpijskog saveta Azije da ruski i beloruski sportisti dobiju priliku da se takmiče u Aziji.

Rusija kaže da je pokrenula svoju „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini kako bi se odbranila od neprijateljskog Zapada i „denacifikovala“ zemlju. Ukrajina i njeni saveznici kažu da je invazija bila ničim izazvan akt agresije.