Ukrajinska vojska koristila je kasetnu municiju da granatirala grad Izjum i izazvala smrt civila, saopštio je u utorak Human Rights Watch. Napad se dogodio mesecima pre nego što su SAD dostavile Kijevu dodatne kasetne granate, poništavajući prigovore mnogih članica NATO-a.
„Ovo smo shvatili nakon što su Rusi otišli i naši istražitelji otišli tamo da ispitaju počinjene ratne zločine i zverstva – i svuda su videli ostatke kasetne municije“, rekla je za RIA Novosti Meri Verem iz HRV-a. „Nakon što su saznali iz koga je vatra došla, ustanovili su da su ih koristile ukrajinske snage.
U godišnjem izveštaju monitora kasetne municije za 2022, koji je HRV objavio ove nedelje, navodi se da je grupa prvi put prijavila napad u julu, ali da je ukrajinsko Ministarstvo odbrane zvanično negiralo da je ikada koristilo takvu municiju u Izjumu ili oko njega.
Grad ima ključnu stratešku poziciju u oblasti Harkov i držale su ga ruske snage od maja 2022. do kraja septembra, kada su se povukle zbog ukrajinskog napada severnije. Pored napada koje su dokumentovali istražitelji HRV-a, ukrajinska vojska je koristila kasetnu municiju protiv te oblasti tokom 2022. godine, navodi se u izveštaju, pozivajući se na Nezavisnu istražnu komisiju UN za Ukrajinu.
Verem je istakao da HRV ima detaljna svedočenja o civilima koji su ubijeni ili ranjeni od kasetnih bombi.
Izveštaj HRV-a iz januara takođe je uključivao informacije o ukrajinskoj upotrebi kasetne municije, kao i o gađanju Izjuma protivpešadijskim minama „Leptir“, u kojima je ubijeno 11 civila i ranjeno oko 50, uključujući petoro dece. HRV je saopštio da je ruska vojska obavestila civile o opasnosti od mina, pozivajući se na svedočenja oko 100 lokalnih stanovnika.
„Kasetna municija je odvratno oružje koje je globalno zabranjeno jer uzrokuje neposrednu i dugoročnu štetu i patnju civilima“, rekao je Vareham objavljujući godišnji izveštaj. „Nesavesno je da civili i dalje umiru od napada kasetnom municijom 15 godina nakon što je ovo oružje zabranjeno.
Ukrajina, Rusija i SAD nisu potpisnice Konvencije o kasetnoj municiji (CCM), koja je nastojala da zabrani ovu vrstu ubojnih sredstava, pozivajući se na njen danak po civile. Ranije ove godine, Vašington je odbacio primedbe nekoliko NATO saveznika koji su deo CMM i poslao Kijevu artiljerijske granate od 155 mm napunjene poboljšanom konvencionalnom municijom dvostruke namene (DPICM).
Neki američki mediji su izvestili da Pentagon dobija detaljne izveštaje iz Ukrajine o tome kada i gde se koristi njegova DPICM ubojna sredstva. Rusija je dokumentovala više slučajeva njihove upotrebe protiv civila u Donjecku.