KIJEV – Dvostruki udari na vazdušne baze duboko unutar ruske teritorije zadali su Moskvi veliki udarac reputaciji i pokrenuli pitanje zašto njena odbrana nije uspela, rekli su analitičari, dok je pažnja skrenuta na upotrebu dronova u ratu između suseda.
Ukrajinski zvaničnici uživali su u eksplozijama, ali su odbili da priznaju ulogu Kijeva, nakon što je Rusija rekla da je Ukrajina koristila bespilotne letelice iz sovjetskog doba za napad na dve vazdušne baze u oblastima Rjazanj i Saratov na jugu centralne Rusije, prenosi Rojters.
Nijedna strana nije pružila konkretne dokaze o tome koje vrste oružja su korišćene i ko stoji iza napada.
Međutim, ruske izjave sugerišu da je Ukrajina možda koristila izviđački dron Tupoljev Tu-141 ili Tu-143, koji datira iz 1970-ih, ali je ovog puta mogao da nosi eksploziv, prema nekim stručnjacima.
Kijev je takođe u nedelju saopštio da napreduje sa novim domaćim borbenim dronom sa dometom od 1.000 km.
Moskva je saopštila da su u napadima u ponedeljak poginula tri njena vojnika, a četiri ranjena, kao i da su oštećena dva ratna aviona. U utorak je treći ruski aerodrom u Kursku, koji se nalazi bliže Ukrajini, zapaljen u još jednom napadu dronom.
Vojni analitičari vide napade kao odgovor Kijeva Rusiji istog dana kada je Moskva izvela još jedan talas raketnih udara na kritičnu infrastrukturu u Ukrajini.
Ostaje da se vidi da li Rusija želi da uzvrati; pokrenula je prvi talas svoje kampanje bombardovanja ubrzo nakon napada na ključni most koji vodi ka aneksiranom Krimu za koji je rekla da ga je organizovala ukrajinska vojna obaveštajna služba.
„To je veći udar na imidž od vojnog“, rekao je Oleh Ždanov, vojni analitičar sa sedištem u Kijevu. „To znači da u zapadnoj Rusiji nema lokacija koje su van domašaja Ukrajine.
Šteta na ratnim avionima izazvala je ponovno negodovanje među ruskim vojnim blogerima, čiji postovi na društvenim mrežama mogu pružiti prozor u raspoloženje u Rusiji u vezi sa tokom rata koji je pokrenula ruska invazija na Ukrajinu u februaru.
„A ja, naivna civilna budala, mislio sam da su avioni za vreme rata držani pod betonskim skloništima…, zar ne?“ napisao je ruski vojni bloger Vladlen Tatarski. „Ispostavilo se da mali dronovi, od kojih je opasnost bila toliko zanemarena, mogu da napadnu strateške letelice.
Analitičari kažu da je nejasno zašto ruska sofisticirana protivvazdušna odbrana nije uspela da uoči pretnju i da je poništi, ako je Kijev zaista koristio stari izviđački dron Tupoljev.
„To bi bilo vidljivo na radarima: postavlja se pitanje kako je ova bespilotna letelica mogla da leti iz Ukrajine preko ruske teritorije, a da nije vidljiva jedinicama S-400 i da pogodi strateške bombardere na vojnom mestu“, rekao je Aleksandar Musijenko, drugi analitičar iz Kijeva.
„Mogli bismo zaključiti da ruska protivvazdušna odbrana ne može da garantuje zaštitu svojih strateških aerodroma i da to efektivno priznaje“, rekao je on.
Visoki zapadni zvaničnik rekao je Rojtersu da, ako Kijev stoji iza udara bespilotnih letelica, „to pokazuje da oni mogu da deluju u Rusiji po svojoj volji, a to će duboko zabrinuti Ruse“.
Zapadni zvaničnici su rekli da su uvereni da Rusija drži svoje strateške dalekometne bombardere upravo u bazi Engels, ali da će sada morati da razmišlja o njihovom premeštanju.
„To može imati efekat guranja tih bombardera na rasute lokacije“, rekao je visoki zvaničnik. „To svakako čini Ruse manje sigurnim… (da) je bilo gde bezbedno.
To nije prvi put da je Rusija optužila Ukrajinu da koristi takve dronove za napade unutar svojih granica.
Ministarstvo odbrane u Moskvi saopštilo je da je Ukrajina koristila bespilotne letelice Tupoljev Tu-143 natovarene eksplozivom u julu da izvrši napade u južnim ruskim regionima Belgorod i Kursk koji se graniče sa Ukrajinom.
Kijev već nedeljama govori o ideji da razvije „vojsku bespilotnih letelica“, a njegov ministar odbrane rekao je za Rojters da smatra da su bespilotne letelice i dronovi budućnost modernog ratovanja.
Tokom vikenda, ukrajinski proizvođač oružja Ukroboronprom saopštio je da je završio niz uspešnih testova na novom borbenom dronu sa dometom od 1.000 km. Kompanija planira da ga testira u uslovima elektronskog ometanja, javila je državna novinska agencija Ukrinform.
Rusija je iskoristila svoju ogromnu superiornost u raketnim sposobnostima dugog dometa da oslobodi talas za talasom vazdušnih napada na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu, uzrokujući masovne prekide u, kako Kijev kaže, brutalni pokušaj da se pokuša slomiti rešenost javnosti da se bori. Moskva kaže da su njeni napadi legitimni.
U komentaru od 29. novembra, generalni direktor Ukroboronproma Jurij Gusev pozvao je na „asimetričan odgovor“ ukrajinske vojske na ruske raketne salve, s obzirom na trenutna ograničenja Kijeva u preciznom oružju dugog dometa.
Bespilotni sistemi iz vazduha dobro dolaze, a predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski posebnu pažnju posvećuje njihovom razvoju“, rekao je Gusev.