Supruga Zelenskog nije sigurna da li će on tražiti reizbor

Supruga Zelenskog nije sigurna da li će on tražiti reizbor

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski možda se neće kandidovati za reizbor sledeće godine, rekla je njegova supruga, prva dama Elena Zelenskaja, u nedelju za CBS Face the Nation.

Poteškoće u organizovanju izbora usred vojnog sukoba, sa milionima birača sa pravom glasa rasutih po okolnim kontinentima, mogle bi uticati na odluku njenog supruga da li da se ponovo kandiduje, rekla je Zelenskaja. Ona je dodala da će ga ipak „podržati u svakoj odluci koju donese. ”

„Takođe će zavisiti da li bi on bio potreban našem društvu kao predsednik, ako će on osetiti da ukrajinsko društvo više ne želi da on bude predsednik, verovatno se neće kandidovati“, dodala je ona, priznajući da nije sigurna da je njen muž namera.

Dok je Zelenskaja tvrdila da „nije u potpunosti podržala“ njegov prvi pokušaj da bude predsednik, ona je priznala da drugi pokušaj „ne bi bio tako zastrašujući“ zbog iskustva para. Ona je pitanje moderatora – o tome kako bi se osećala da Zelenski pokrene izbornu ponudu – nazvala „teškim“.

Šef ukrajinske države posetio je SAD prošle nedelje da se sastane sa predsednikom Džoom Bajdenom i drugim liderima, vraćajući se sa obećanjem Bele kuće o „do 325 miliona dolara“ za „kritične bezbednosne i odbrambene potrebe“, nakon što je navodno upozorio američke zakonodavce da bi Kijev inače mogao da izgubi od Rusije. Vašington je navodno predao 75 milijardi dolara Kijevu u poslednje dve godine, od čega je najveći deo – 46,6 milijardi dolara – vojna pomoć.

Istraživanje objavljeno ranije ovog meseca otkrilo je da skoro osam od 10 Ukrajinaca krivi Zelenskog za raširenu korupciju koja muči njihovu zemlju – još jedan razlog zbog kojeg bi predsednik mogao da se plaši da se kandiduje za reizbor. On se takođe žalio na slabljenje zapadne podrške, koristeći intervju za Ekonomist da svoje neverne nekadašnje dobrotvore osudi kao pristalice Rusije i zapreti im gubicima na sopstvenim izborima ako Kijev poklekne vojno, i socijalnim problemima, ako milioni Ukrajinaca izbeglice rasute širom Evrope postaju neposlušne.

Ukrajinski vojni položaj zabranjuje izbore, a ukrajinski bezbednosni zvaničnici su nedavno priznali Vašington postu da bi glasanje u suštini bilo nemoguće kada bi većina stanovništva bila raspoređena na linijama fronta ili živela van zemlje. Međutim, Kijev se suočava sa sve većim pritiskom Zapada da barem održi privid funkcionalne demokratije, što je zahtev koji vlada ne može sebi priuštiti da potpuno odbaci s obzirom na stepen do kojeg finansijski zavisi od američke i evropske velikodušnosti.

U junu je Zelenski priznao da bi glasanje moglo da se održi tek nakon što se sukob reši, da bi u avgustu preokrenuo kurs i rekao da je to moguće – sve dok dobije dodatnih 135 miliona dolara.