Ukrajinac koji je preživeo nacistički holokaust tokom Drugog svetskog rata ubijen je tokom ruskog napada na grad Harkov na istoku zemlje.
Boris Romančenko, 96, poginuo je tokom ruskog granatiranja njegovog stambenog bloka u petak, rekli su rođaci.
Ruske snage nemilosrdno granatiraju Harkov, koji se nalazi samo 50 km od granice, više od tri nedelje.
Tamo je sada ubijeno najmanje 500 civila, kažu ukrajinski zvaničnici.
Policija je saopštila da je jedna od žrtava identifikovana kao devetogodišnji dečak.
Memorijalna fondacija Buhenvald i Mitelbau-Dora saopštila je da je „duboko uznemirena“ smrću gospodina Romančenka. Organizacija, čiji je gospodin Romančenko bio potpredsednik, objavila je vest nakon što ju je obavestila njegova porodica i rekla da je „intenzivno radio na sećanju na nacističke zločine“.
„Žalimo zbog gubitka bliskog prijatelja. Njegovom sinu i unuci, koji su nam doneli tužnu vest, želimo puno snage u ovim teškim vremenima“, dodaje se u saopštenju fondacije.
Smrt gospodina Romančenka dolazi više od tri nedelje nakon što je predsednik Vladimir Putin pokušao da opravda svoju invaziju na ruski narod rekavši im da je njegov cilj „denacifikacija Ukrajine“.
Zapadni lideri osudili su ove tvrdnje i istakli da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Jevrej.
Gospodin Romančenko je rođen u severoistočnom gradu Bondari 20. januara 1926. godine.
Nacističke trupe su ga uhvatile nakon invazije na Sovjetski Savez i deportovale u Nemačku 1942. godine, gde je bio primoran da radi na teškim poslovima, saopštila je fondacija.
Nakon neuspelog pokušaja bekstva 1943. godine, poslat je u koncentracioni logor Buhenvald, gde je oko 56.545 ljudi ubijeno pre nego što su ga saveznici 1945. oslobodili.
Takođe je proveo vreme u potkampu Mitelbau-Dora, kao i u zloglasnim logorima Bergen Belzen i Peeneminde.
Vratio se u Buhenvald 2012. kako bi proslavio 67. godišnjicu oslobođenja logora od strane američkih trupa, gde je recitovao obećanje preživelih da će stvoriti „novi svet u kome vladaju mir i sloboda“.
Nacistički režim je ubio preko šest miliona Jevreja širom okupirane Evrope između 1941. i 1945. godine.