Prisilna deportacija Ukrajinaca u Rusku Federaciju, kojoj osvajači pribegavaju u privremeno okupiranim područjima, predstavlja teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava, pa svi saučesnici moraju odgovarati za ratne zločine, rekao je Žozep Borel, koji je u sredu govorio u Evropskom parlamentu, govoreći o činjenicama o prisilnom premeštanju ukrajinskih državljana u Rusiju, javlja dopisnik Ukrinforma.
Evropska unija zahteva da se „svaka provera i filtriranje, kao i svaki pritvor koji može uslediti nakon takvih provera, odvija u pravnom okviru poštujući principe nužnosti i proporcionalnosti“, rekao je Borel.
On je takođe naglasio da je prisilno premještanje civila zabranjeno međunarodnim humanitarnim pravom, posebno Ženevskom konvencijom.
„Svi slučajevi prisilnih nestanaka moraju biti propisno istraženi i odgovorni stoga moraju odgovarati za ratne zločine“, rekao je visoki diplomata EU.
Dozvolite mi da na kraju podvučem sudbinu osoba u najranjivijim situacijama u ovom kontekstu – žena i dece. Oni se suočavaju sa rizicima koji uključuju seksualnu eksploataciju, trgovinu ljudima, seksualno nasilje, daleko od očiju javnosti. Naša je zajednička dužnost da se usredsredimo na odgovornost i široko rasprostranjenu osudu.
U iščekivanju daljih izveštaja o situaciji na terenu, Evropska unija zahteva da „sve osobe koje su prijavljene kao nestale ili nestale u Ukrajini moraju biti tražene, locirane, puštene ili vraćene“.
„Stoga pozivamo na nesmetan pristup subjekata UN-a, Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) i civilnog društva svim oblastima u kojima su civili zatočeni“, istakao je Borel.
On je takođe podvukao sudbinu osoba „u najranjivijim situacijama u ovom kontekstu“ – žena i dece – koji su daleko od očiju javnosti, koji su u opasnosti od seksualne eksploatacije, trgovine ljudima, seksualnog nasilja.
„Naša je zajednička dužnost da se usredsredimo na odgovornost i široko rasprostranjenu osudu. (…)Stav Evropske unije o neopravdanom i ničim izazvanom agresorskom ratu Rusije protiv Ukrajine je jasan: EU stoji uz Ukrajinu koliko god je potrebno. A Evropska unija preduzima akciju protiv Rusije – agresora i počinioca zverstava i zločina nad Ukrajinom i ukrajinskim narodom.
On je podsetio da je među preduzetim koracima bilo usvajanje „najvećeg paketa sankcija ikada“, dodajući da „ništa nije van stola“. Rusija ide ka najgoroj recesiji od 1990. godine, naglasio je Borel.
Samo prošle nedelje Evropska unija je u potpunosti suspendovala Sporazum o viznim olakšicama sa Rusijom i sada radi sa partnerima širom sveta na suzbijanju ruskih dezinformacija, podižući svest da je agresija Rusije – a ne sankcije Zapada – ono što pogoršava krizu hrane i energije. S tim u vezi, Evropska unija nastoji da izoluje Rusiju na međunarodnim forumima i proziva je zbog kršenja međunarodnog prava i međunarodnog humanitarnog prava.
„Evropska unija podržava sve napore u pogledu odgovornosti, nastojeći da dokumentuje dokaze potrebne da se počinioci ratnih zločina pozovu na odgovornost“, rekao je zvaničnik, dodajući da je EU čula navode o prinudnom preseljenju na teritorije pod ruskom vojnom kontrolom, ili samoj Ruskoj Federaciji.
„Posebno smo zabrinuti što je Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava pronašla verodostojne navode o prisilnom premeštanju maloletnika bez pratnje. Podstičemo subjekte Ujedinjenih nacija i nevladine organizacije za ljudska prava da nastave sa radom na dokumentovanju ovih navoda kako bi imali čvrstu sliku o njihovom obimu i obimu“, naglasio je Borel.