Predsednik Predstavničkog doma SAD, Majk Džonson, odbacio je dvopartijski paket pomoći Ukrajini koji je predložio Senat, ali istovremeno je ostavio otvorena vrata za novi dvopartijski paket pomoći u inostranstvu koji uključuje ograničenja na granici sa Meksikom.
Prema izvorima koji su vodili pregovore, nakon sastanaka predsednika Džonsona sa republikancima u Predstavničkom domu, predsednik komiteta za spoljne poslove, Majkl Mekol, preuzeo je vođstvo u pokušajima da finalizuje predlog novog zakona i izgradi konsenzus među članovima partije da se paket usvoji do kraja marta ili aprila.
Iako se još uvek nije zvanično izjasnio o ovom projektu, Džonson je nagovestio da bi novi predlog mogao biti iznet na glasanje nakon završetka radova na zakonu o javnom finansiranju.
Republikanski pristalice inicijative veruju da će, uprkos potencijalnom riziku od reakcije krajnje desnih članova Predstavničkog doma ili čak glasanja za opoziv, Džonson omogućiti glasanje o novom predlogu.
Međutim, prolazak zakona kroz Predstavnički dom ostaje težak zadatak, s obzirom na podeljenost republikanaca po pitanju Ukrajine, kao i mogućnost da bivši predsednik Donald Tramp uništi predlog jednom objavom na društvenim mrežama.
Dodatno, široka podrška demokrata biće neophodna za usvajanje, što je izazov s obzirom na dodatna ograničenja granica i pomoć Izraelu, što će verovatno naići na protivljenje levog krila demokrata.
U međuvremenu, grupa kongresmena razmatra i druge izmene zakona, uključujući zaplenu zamrznute ruske imovine u Sjedinjenim Državama i njihov transfer Ukrajini, kao i mogućnost pretvaranja dela pomoći Kijevu u američki kredit, ideju koju je ranije izneo Tramp.
Predlog zakona o dodatnom finansiranju Ukrajine trebalo bi da bude razmotren čim se reši pitanje finansiranja federalne vlade, ali Predstavnički dom će pokušati da zaobiđe Džonsona kako bi odobrio pomoć Ukrajini.