Zapadna vojna alijansa radi na hipersoničnom oružju

Zapadna vojna alijansa radi na hipersoničnom oružju

Taj potez bi mogao da izazove sukobe u drugim delovima sveta, slično kao u Ukrajini, upozorila je Kina.

Australija, Velika Britanija i SAD će proširiti svoju saradnju u okviru trilateralnog pakta AUKUS kako bi uključile i hipersonične tehnologije, navodi se u saopštenju britanske vlade u utorak.

Kina je požurila da osudi tu najavu, a izaslanik Pekinga u UN Džang Jun upozorio je da bi to moglo da „dovede ostale delove sveta u krizu“ poput one koja je trenutno u toku u Ukrajini.

Osvrćući se na zapadnjačko odbijanje ruske vojne operacije, Džang je dao nekoliko saveta za SAD i njihove saveznike, citirajući staru kinesku izreku: „Ako vam se ne sviđa, nemojte to nameći drugima.

Lideri Australije, Velike Britanije i SAD ocenili su dosadašnji napredak postignut u okviru sporazuma AUKUS, rekavši da su „zadovoljni“ njime, saopštila je britanska vlada.

Nije otkrio nikakve konkretne detalje, samo naglašavajući da su Britanija i Amerika „potpuno posvećene uspostavljanju snažnog pristupa dijeljenju pomorske pogonske tehnologije sa Australijom koja jača globalni režim neširenja”.

Ali ispostavilo se da partnerstvo neće biti ograničeno samo na podmornice, jer su se članovi AUKUS-a „danas obavezali da započnu novu trilateralnu saradnju na hipersonici i kontrahipersonici… i da prodube saradnju na odbrambenim inovacijama“, navodi se u saopštenju.

Ovo će dodati već postojećem bilateralnom hipersoničnom programu između SAD i Australije pod nazivom SCIFiRE (Southern Cross Integrated Flight Research Ekperiment).

Zamenik australijskog premijera Barnabi Džojs tvrdio je da je hipersonični razvoj Kine stvorio „egzistencijalnu pretnju“ za Australiju, insistirajući da „moramo da se uverimo da smo na vrhu naše igre“.

Federalni blagajnik Džoš Fridenberg takođe je pozdravio proširenje saradnje AUKUS-a, ali nije mogao da kaže kada će tačno Kanbera dobiti svoje hipersonične rakete. Oni će stići „čim bude praktično“, rekao je on.

Pakt AUKUS, koji se uglavnom smatra strategijom za suprotstavljanje rastućem uticaju Kine na Pacifiku, objavili su Kanbera, London i Vašington u septembru prošle godine sa ciljem da se Australija naoruža flotom podmornica na nuklearni pogon. Tada je Peking odbacio sporazum, tvrdeći da on ruši mir u regionu.

SAD i njeni saveznici iz NATO-a stoje iza Rusije i Kine kada je reč o hipersoničnom oružju, za koje se veruje da je van domašaja bilo kog sistema protivvazdušne odbrane zbog svoje ekstremne brzine i velike manevarske sposobnosti.

Vašington samo testira te tehnologije, a najnovije lansiranje u okviru programa Hipersonic Air-breathing Veapon Concept (HAVC) navodno će se održati sredinom marta.

U međuvremenu, Rusija je već koristila svoje vazdušno lansirane hipersonične rakete Kinžal za uništavanje ciljeva tokom svoje vojne operacije u Ukrajini. Američki predsednik Džo Bajden reagovao je na vest rekavši da hipersonična tehnologija „ne pravi… veliku razliku osim što je skoro nemoguće presresti“.

Kinžal je samo jedan od nekoliko hipersoničnih sistema razvijenih za rusku vojsku poslednjih godina, zajedno sa jedrilicom Avangard, koja je ugrađena na ICBM bazirane na silosima, i raketama Cirkon (Cirkon), razvijenim za mornaricu.

Amerikance je zabrinuo i kineski hipersonični test u julu 2021. godine, pri čemu je šef američke strateške komande, admiral Čarls Ričard, rekao u svedočenju Kongresu ranije ove nedelje da je projektil Pekinga prešao oko 40.000 kilometara za nešto više od 100 minuta, koji je postao „najveća udaljenost i najduže vreme leta bilo kog sistema oružja za kopneni napad bilo koje nacije do sada“.