Visok krvni pritisak (ili hipertenzija) povećava rizik od zdravstvenih problema kao što su srčana ili bubrežna insuficijencija, ali se ne dijagnostikuje kod miliona ljudi.
Novorazvijena aplikacija za Android telefon može daljinski da proceni pritisak u arterijama osobe, pružajući potencijalno spasonosne detalje o zdravlju pojedinca bez potrebe za specijalizovanom opremom.
Razvijenu od strane tima predvođenog istraživačima sa Univerziteta u Pitsburgu, aplikacija radi tako što uzima različita očitavanja sa akcelerometra, kamere i senzora dodira ugrađenih u moderne pametne telefone.
Umesto da moraju da odu kod lekara ili koriste namenski uređaj, pojedinci bi jednog dana mogli da koriste telefon u džepu, što čini inovaciju posebno važnom u populaciji sa nedovoljno uslugom gde je pristup medicinskoj nezi ograničen.
„U populaciji sa nedostatkom usluga, mnogi ljudi nemaju pristup manžetnama za krvni pritisak, redovnim pregledima kod lekara ili čak znaju da je to problem – ali imaju pametne telefone“, kaže biomedicinski inženjer Univerziteta u Pitsburgu Ramakrishna Mukkamala.
Krvni pritisak se obično meri pomoću uređaja sa nazivom za uvrtanje jezika, koji se zove sfigmomanometar. Naduvana manžetna stišće primarnu arteriju ruke, zatvarajući je, pre nego što ponovo polako pušta protok.
Sa svakim otkucajem srca, pritisak se pomera između kontrakcije – koja se naziva sistolni pritisak – i opuštanja – koja se naziva dijastolni pritisak. Sistolni pritisak je predstavljen kao veći broj u očitavanju krvnog pritiska, a dijastolni pritisak nižim brojem.
Neki digitalni uređaji mogu automatski da otkriju promenu, mada lekari takođe mogu da koriste stetoskop da slušaju puls i procene razlike u pritisku i zabeleže ih u milimetrima žive ili mm Hg. Sistolno očitavanje preko oko 130 mm Hg se obično tumači kao razlog za nastavak praćenja.
Pametni telefoni ne mogu da vrše pritisak da zaustave i ponovo pokrenu protok krvi kao što to čini tradicionalna manžetna za krvni pritisak. Kao alternativni pristup, aplikacija koristi silu gravitacije i silu pritiska prsta na ekran osetljiv na dodir da bi utvrdila pulsni pritisak.
Ono što aplikaciju čini pametnom je način na koji podstiče korisnike da promene položaj svojih ruku kako bi promenili protok krvi, i primeni nekoliko instruiranih dodira na ekran telefona da bi dobili prava očitavanja pulsnog pritiska.
„Zbog gravitacije dolazi do promene hidrostatskog pritiska u palcu kada podignete ruke iznad srca, a pomoću akcelerometra telefona možete to da pretvorite u relativnu promenu pritiska“, kaže biomedicinski inženjer Vishaal Dhamotharan iz univerziteta u Pitsburgu.
U testovima na 24 osobe i unakrsnim referencama sa većom bazom podataka, metodom aplikacije detektovan je pulsni pritisak na razumno tačan nivo, unutar oko 8 mm HG. Kako se razvoj nastavlja, nivo tačnosti aplikacije će se najverovatnije još više poboljšati.
Istraživači priznaju da će morati da rade na „promeni mentaliteta“ oko korišćenja pulsnog pritiska kao indikatora krvnog pritiska – ali to je najbolje rešenje koje smo do sada videli za ovo ključno očitanje pomoću normalnog pametnog telefona.
„Razvoj uređaja za merenje krvnog pritiska bez manžetne koji ne zahteva nikakvu spoljnu kalibraciju je sveti gral – takav uređaj trenutno ne postoji“, kaže biomedicinski inženjer Sanjeev Shroff sa Univerziteta u Pitsburgu.
„Istraživački rad prijavljen u ovoj publikaciji je važan korak u pravom smeru.“