Otprilike jedna trećina globalne populacije, oko 3 milijarde ljudi, i dalje nema pristup internetu ili se suočava sa lošim vezama zbog infrastrukturnih ograničenja, ekonomskih dispariteta i geografske izolacije. Tradicionalne satelitske i zemaljske mreže ostavljaju komunikacijske praznine koje često prekrivaju visoki troškovi i složenost postavljanja opreme.
Nov način rešavanja ovog problema dolazi iz upotrebe platformskih stanica postavljenih na velikim visinama, kao što su baloni, vazdušni brodovi, jedrilice i avioni. Ove platforme obećavaju da će popuniti praznine u internet pokrivenosti koje su trenutno pretežno neispunjene, omogućavajući većem broju ljudi pristup digitalnom svetu.
Inženjer elektrotehnike Mohamed-Slim Alouini, koji je doprineo eksperimentu u stratosferi, pokazao je da platforme na velikim visinama mogu pružiti visoke brzine prenosa podataka i sveprisutnu 5G pokrivenost. Eksperiment je merio performanse signala između platformskih stanica i korisnika u različitim scenarijima, kao što su statične lokacije, automobili i čamci, pokazavši da ove platforme mogu pokriti površinu 15 do 20 puta veću od standardnih zemaljskih tornjeva.
Prethodni pokušaji kompanija kao što su Fejsbuk i Gugla u komercijalnoj primeni platformskih stanica nisu bili uspešni, ali tehnološka poboljšanja i investicije u vazduhoplovstvo i specijalizovane startap kompanije mogli bi da promene ovu sliku. Platformske stanice se sada nalaze na listi Svetskog ekonomskog foruma za 2024. godine kao jedna od deset najvažnijih emerging tehnologija.
Ove stanice obećavaju brži, isplativiji i fleksibilniji pristup u odnosu na satelitske sisteme. Njihov rad na većim visinama smanjuje rizik od prisluškivanja i ometanja, dok mogućnost upotrebe čiste energije smanjuje ekološki uticaj.
Platformske stanice takođe nude potencijalnu pomoć u vanrednim i humanitarnim situacijama, omogućavajući brzu komunikaciju kada su zemaljske mreže oštećene, kao i bolju povezanost u udaljenim područjima za aplikacije Interneta stvari (IoT) i poljoprivredu.
Sa planovima za komercijalnu primenu do kraja decenije, uključujući projekte kao što je japanski konzorcijum koji je obezbedio 100 miliona američkih dolara za solarne platforme na velikim visinama, platformske stanice obećavaju da će igrati ključnu ulogu u stvaranju inkluzivnijeg i otpornijeg digitalnog ekosistema.