Kineska kompanija za društvene medije TikTok planira da otvori još dva data centra u Evropi, rekao je u petak visoki izvršni direktor, što bi moglo da ublaži zabrinutost oko bezbednosti podataka korisnika i ublaži regulatorni pritisak na kompaniju, prenosi Rojters.
TikTok je nastojao da uveri vlade i regulatore da se ne može pristupiti ličnim podacima korisnika i da njihovim sadržajem ne može manipulisati Komunistička partija Kine ili bilo ko drugi pod uticajem Pekinga.
Kratka aplikacija za deljenje videa, u vlasništvu kineske kompanije BiteDance, ima za cilj da proširi svoje evropsko skladište podataka, rekao je generalni menadžer TikTok-a za operacije u Evropi Rič Votervort u postu na blogu.
„U naprednoj smo fazi finalizacije plana za drugi centar podataka u Irskoj sa trećim dobavljačem usluga, pored sajta koji je najavljen prošle godine“, rekao je on.
„Takođe smo u razgovorima o uspostavljanju trećeg centra podataka u Evropi kako bismo dodatno upotpunili naše planirane operacije u Irskoj. Evropski podaci o korisnicima TikTok-a počeće da migriraju ove godine, nastavljajući se u 2024.“, rekao je Votervort.
Kompanija je u petak takođe prijavila u proseku 125 miliona aktivnih korisnika mesečno u EU u periodu od avgusta 2022. do januara 2023. godine, podvrgavajući je strožijim pravilima EU o onlajn sadržaju poznatim kao Zakon o digitalnim uslugama (DSA).
DSA označava kompanije sa više od 45 miliona korisnika kao veoma velike onlajn platforme i zahteva od njih da rade na upravljanju rizicima, spoljnoj i nezavisnoj reviziji, dele podatke sa vlastima i istraživačima i usvajaju kodeks ponašanja.
Evropska komisija je dala onlajn platformama i pretraživačima rok do 17. februara da objave svoje mesečne aktivne korisnike. Veoma velike onlajn platforme imaju četiri meseca da se pridržavaju pravila ili rizikuju novčane kazne.
Tviter je u četvrtak saopštio da ima 100,9 miliona prosečnih mesečnih korisnika u EU, na osnovu procene u poslednjih 45 dana.
Alphabet je obezbedio jedan skup brojeva na osnovu korisničkih naloga i drugi skup na osnovu odjavljenih primalaca, rekavši da korisnici mogu pristupiti njegovim uslugama bilo da se prijave na nalog ili kada su odjavljeni.
Navodi se da je prosečan mesečni broj prijavljenih korisnika iznosio 278,6 miliona na Google mapama, 274,6 miliona na Google Play-u, 332 miliona u Google pretrazi, 74,9 miliona u Shopping-u i 401,7 miliona na Jutjubu.
Ranije ove nedelje, Meta Platforma saopštila je da je imala 255 miliona prosečnih mesečnih aktivnih korisnika na Fejsbuku u EU i oko 250 miliona prosečno mesečno aktivnih korisnika na Instagramu u poslednjih šest meseci 2022.