TikTok nastoji da smiri strahove Evrope oko privatnosti podataka

TikTok nastoji da smiri strahove Evrope oko privatnosti podataka

TikTok je u sredu pokrenuo novi napor da ublaži zabrinutost evropskih lidera oko bezbednosti podataka, dok zapadne vlade razmatraju dalje zabrane aplikacije za deljenje video zapisa.

Njihova inicijativa došla je kada je češki sajber čuvar izdao sopstveno upozorenje, opisujući aplikaciju za razmenu video zapisa u kineskom vlasništvu kao bezbednosnu pretnju.

Zapadne sile, uključujući Evropsku uniju i Sjedinjene Države, zauzele su oštar pristup aplikaciji, koja je u vlasništvu kineske kompanije BiteDance.

Oni su zabrinuti da bi Peking mogao da pristupi osetljivim korisničkim podacima iz celog sveta.

Rukovodioci TikTok-a rekli su da kompanija radi sa nezavisnom evropskom kompanijom za bezbednost kako bi nadgledala i proveravala kako postupa sa podacima evropskih korisnika, koji će se čuvati u tri centra u Dablinu i Norveškoj od 2023. godine.

TikTok je insistirao da će ovaj projekat takođe smanjiti pristup sopstvenih zaposlenih korisničkim podacima.

Kompanija je odbila da imenuje partnera, ali projekat je vredan 1,2 milijarde evra (1,3 milijarde dolara) i počeo je pre šest meseci, rekao je novinarima Teo Bertram, potpredsednik TikToka za evropsku javnu politiku, na onlajn brifingu.

TikTok već ima sličan dogovor u Sjedinjenim Državama sa gigantom iz Silicijumske doline Oracle-om da zadrži podatke američkih korisnika u zemlji.

„Na isti način na koji smo uradili… u SAD, izgradićemo bezbedno okruženje oko tih podataka kako bismo sprečili pristup izvan regiona“, rekao je Bertram.

Dok kompanija pokreće novu ofanzivu šarma kako bi ubedila zakonodavce da nema razloga za brigu, TikTok-ov generalni savetnik Erih Andersen je ove nedelje u Evropi.

Održao je razgovore sa kreatorima politike u Briselu i Londonu. Bertram je rekao da će Andersen razgovarati i sa zvaničnicima u Parizu i Hagu.

Upravljačke institucije EU rekle su osoblju poslednjih nedelja da ukloni aplikaciju sa pametnih telefona i laptopova koji se koriste u radne svrhe.

Američki zakonodavci guraju zakon koji bi olakšao zabranu aplikacije, nakon što je naređena čistka od američkog Kongresa sa svih uređaja koje je izdala vlada.

Neke nacionalne vlade u Evropi su takođe ograničile TikTok za vladine službenike, a druge razmatraju kako da reše probleme sajber bezbednosti koji proizilaze iz aplikacije.

Češka je postala poslednja koja je izdala upozorenja u sredu.

Njena Nacionalna agencija za sajber i informacionu bezbednost (NUKIB) saopštila je da je zabrinuta jer matična kompanija TikToka, BiteDance, „potpada pod pravnu nadležnost Narodne Republike Kine“.

Češka vlada, dok je deo EU, do sada nije uvela zabranu. Ali u prošlogodišnjem izveštaju, njena obaveštajna agencija, BIS, izdvojila je Kinu kao glavnu pretnju koja cilja češki sajber prostor.

TikTok kaže da ima preko 150 miliona korisnika u Evropi, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo.

EU je ukazivala na zabrinutost u vezi sa zaštitom podataka, ali TikTok je uvek oštro odbijao da Kina ima bilo kakvu kontrolu ili pristup.

Irski regulator privatnosti istražuje BiteDance da li je prekršio zakon EU o zaštiti podataka, GDPR, svojom obradom ličnih podataka dece i prenosom podataka u Kinu.