TikTok će početi da označava sadržaje generisane veštačkom inteligencijom

TikTok će početi da označava sadržaje generisane veštačkom inteligencijom

TikTok će početi da označava sadržaj kreiran korišćenjem veštačke inteligencije kada se otpremi van sopstvene platforme.

TikTok kaže da su njegovi napori pokušaj borbe protiv dezinformacija koje se šire na njegovoj platformi društvenih medija.

„AI omogućava neverovatne kreativne mogućnosti, ali može zbuniti ili obmanuti gledaoce ako ne znaju da je sadržaj generisan veštačkom inteligencijom“, navodi kompanija u pripremljenom saopštenju od četvrtka. „Označavanje pomaže da se taj kontekst razjasni – zbog čega označavamo AIGC napravljen sa TikTok AI efektima i zahtevamo od kreatora da označavaju realističan AIGC više od godinu dana.

Ovaj potez je deo sveukupnog napora onih u tehnološkoj industriji da obezbede više zaštite za korišćenje veštačke inteligencije. U februaru Meta je objavila da radi sa industrijskim partnerima na tehničkim standardima koji će olakšati identifikaciju slika i na kraju video i audio snimaka generisanih pomoću alata veštačke inteligencije. Napori bi uključivali korisnike Facebooka i Instagrama koji vide oznake na slikama koje je generisala veštačka inteligencija i koje se pojavljuju na njihovim fidovima društvenih medija.

Gugl je prošle godine rekao da AI etikete dolaze na IouTube i druge njegove platforme.

Poticanje digitalnog vodenog žiga i označavanja sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom takođe je bio deo izvršne naredbe koju je predsednik SAD Džo Bajden potpisao u oktobru.

TikTok je rekao da se udružuje sa Koalicijom za poreklo i autentičnost sadržaja i da će koristiti njihovu tehnologiju Content Credentials.

Kompanija je rekla da tehnologija može priložiti metapodatke sadržaju, koje može koristiti za trenutno prepoznavanje i označavanje sadržaja generisanog AI. TikTok je saopštio da je njegova upotreba ove mogućnosti počela u četvrtak na slikama i video zapisima i da će uskoro doći na samo audio sadržaj.

Tokom narednih meseci, akreditivi za sadržaj će biti pridruženi sadržaju napravljenom na TikTok-u, koji će ostati na sadržaju kada se preuzme. Ovo će pomoći u identifikaciji sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom koji je napravljen na TikTok-u i pomoći ljudima da nauče kada, gde i kako je sadržaj napravljen ili uređen. Druge platforme koje usvajaju Content Credentials će moći automatski da ga označavaju.

TikTok je rekao da je to prva platforma za deljenje videa koja primenjuje akreditive i da će se pridružiti Inicijativi za autentičnost sadržaja koju vodi Adobe kako bi pomogao da se pogura usvajanje akreditiva u industriji.

„TikTok je prva platforma društvenih medija koja podržava akreditive sadržaja, a sa preko 140 miliona korisnika samo u Sjedinjenim Državama, njihova platforma i njihova ogromna zajednica kreatora i korisnika su suštinski deo tog lanca poverenja potrebnog za povećanje transparentnosti na mreži, “ Dana Rao, izvršni potpredsednik Adobe-a, generalni savetnik i glavni poverenik, rekla je u postu na blogu.

Politika TikTok-a u prošlosti je bila da podstakne korisnike da označavaju sadržaj koji je generisao ili značajno uređivao AI. Takođe zahteva od korisnika da označe sav sadržaj generisan veštačkom inteligencijom gde sadrži realistične slike, audio i video.

„Naši korisnici i naši kreatori su toliko uzbuđeni zbog veštačke inteligencije i šta ona može da uradi za njihovu kreativnost i njihovu sposobnost da se povežu sa publikom. Adam Preser, šef TikTok-ovog odeljenja za operacije i poverenje i bezbednost rekao je za ABC Nevs. „I u isto vreme, želimo da budemo sigurni da ljudi imaju tu sposobnost da razumeju šta je činjenica, a šta fikcija.

Najava je prvobitno stigla u emisiji ABC-ja „Dobro jutro Ameriko“ u četvrtak.

TikTok-ove radnje veštačke inteligencije usledile su samo dva dana nakon što je TikTok rekao da su on i njegova kineska matična kompanija, BiteDance, podneli tužbu kojom osporavaju novi američki zakon koji će zabraniti aplikaciju za deljenje videa u SAD osim ako se ne proda odobrenom kupcu, rekavši da nepravedno izdvaja platformu i predstavlja napad bez presedana na slobodu govora.

Tužba je najnoviji preokret u onome što se oblikuje kao dugotrajna pravna borba oko budućnosti TikTok-a u Sjedinjenim Državama — i ona koja bi mogla završiti pred Vrhovnim sudom. Ako TikTok izgubi, kaže se da će biti primoran da se ugasi sledeće godine.