Meta pristaje na nagodbu od 1,4 milijarde dolara zbog kršenja privatnosti u Teksasu

Meta pristaje na nagodbu od 1,4 milijarde dolara zbog kršenja privatnosti u Teksasu

Meta je pristala da plati 1,4 milijarde dolara kako bi rešila tužbu u kojoj je optužena za kršenje zakona o privatnosti u Teksasu. Tužba, koja je podneta početkom 2022. godine, optužuje Meta za nezakonito prikupljanje biometrijskih podataka korisnika Fejsbuka bez njihove saglasnosti.

Prema dogovoru finalizovanom u utorak, Meta će isplatiti navedeni iznos tokom narednih pet godina kako bi namirila optužbe da je prekršila „Zakon o hvatanju ili korišćenju biometrijskih identifikatora“ države Teksas. Ovaj zakon reguliše način na koji kompanije mogu prikupljati i koristiti biometrijske podatke, uključujući prepoznavanje lica.

„Ponosan sam što mogu da objavim da smo postigli najveću nagodbu ikada postignutu u tužbi koju je pokrenula jedna država“, izjavio je državni tužilac Ken Paxton, nazivajući nagodbu „istorijskom“.

Tužba je prvi put pokrenuta kada je Teksas optužio Meta za nezakonito korišćenje tehnologije prepoznavanja lica u funkciji označavanja prijatelja na fotografijama na Fejsbuku, koju je kompanija uvela 2011. godine. Prema optužbi, Meta je omogućila prepoznavanje i označavanje lica korisnika na slikama bez prethodnog traženja saglasnosti.

Portparol Mete je izjavio da je kompanija zadovoljna što je rešila ovaj slučaj i izrazila želju za daljim produbljivanjem poslovnih investicija u Teksasu, uključujući mogućnost razvoja centara podataka. On je dodao da nagodba uključuje sporazum da Meta nije priznala nepravdu.

Ova nagodba predstavlja značajan ishod za regulaciju privatnosti u Sjedinjenim Američkim Državama i postavlja presedan za buduće slučajeve koji se odnose na prikupljanje biometrijskih podataka bez saglasnosti korisnika.