Te Vhare Vananga o Vaitaha | Profesor građevinarstva i inženjerstva prirodnih resursa Univerziteta u Kenterberiju (UC) Derek Varner, zajedno sa svojim istraživačkim partnerima, razvio je metod za brže i jeftinije ispitivanje na zamor materijala u automobilima, brodovima i avionima sa ciljem smanjenja rizika bez povećanja budžeta.
Testiranje na zamor je proces stalnog naprezanja materijala da bi se videlo kako on reaguje, baš kao savijanje spajalice napred-nazad dok ne pukne da bi se razumela svoja ograničenja – trenutno je ovo testiranje neverovatno skupo i dugotrajno za Novi Zeland.
„Trenutno, oko trećine vaše avionske karte može da ide na održavanje, a dosta tog održavanja je preventivno. Ovo nije glamurozan posao, ali za udaljenu zemlju koja se oslanja na putovanja to je važno jer može pomoći u uštedi novca i vreme“, kaže profesor Vorner.
Nova metoda omogućava nezavisno učitavanje mnogih materijala istovremeno, što znači da istraživači mogu da testiraju do 50 uzoraka odjednom, štedeći značajne troškove i vreme.
„Ako možemo da uradimo, na primer, 100 testova zamora umesto dva, ovo daje mnogo bolje predviđanje najgoreg scenarija od 1/1000“, kaže profesor Vorner.
On kaže da su većina aktuelnih dizajna, operativnih okvira i rasporeda održavanja konzervativni, zbog nedostatka dostupnih podataka o testiranju. Međutim, neki nisu dovoljno konzervativni, što znači da može postojati stvarni neotkriveni bezbednosni rizik.
„Ne želimo da avioni padaju sa neba, ali imati veoma konzervativan dizajn i raspored održavanja je veoma skupo.
„Poboljšani sistem za ispitivanje zamora materijala ima ogroman potencijal da poremeti inače spor i skup proces, poboljšavajući efikasnost i omogućavajući inovacije i fleksibilnost u sektoru nauke o materijalima“, kaže profesor Vorner.
„Ova metoda je posebno relevantna za Novi Zeland. Brže i jeftinije testiranje će se baviti budućim problemima u lancu snabdevanja gde bi potencijalna zamena materijala mogla biti od koristi. Slično tome, usvajanje recikliranih materijala i novih tehnologija kao što su metalne 3D štampanje i tehnike popravke bi korist“.
Trenutno se većina testiranja proizvoda Aotearoa na Novom Zelandu odvija na moru, ali nova metoda bi omogućila da se ova industrija vrati nazad. „Pored potencijalnih ušteda troškova, to bi mogla biti unosna komercijalna prilika na Novom Zelandu i širom sveta.“
„Uprkos tome što postoje opsežni programi testiranja sa mnogo primeraka, inženjeri uvek žele više. Što više obima testiramo, veće su šanse da otkrijemo nepoznato. To može biti u obliku anomalije u vezi sa topljenjem, anomalije procesa ili neke retke mikrostrukturna konfiguracija koja dovodi do ponašanja koje ograničava život“, kaže profesor Vorner.