Tajvanski TSMC kaže da je neto profit porastao za 36% u drugom kvartalu

Tajvanski TSMC kaže da je neto profit porastao za 36% u drugom kvartalu

Tajvanski gigant čipova TSMC saopštio je u četvrtak da je neto profit skočio za 36 odsto u drugom kvartalu 2024. godine, podstaknut globalnom potražnjom za proizvodima generativne veštačke inteligencije.

Taivan Semiconductor Manufacturing Compani — čiji klijenti uključuju Apple i Nvidia — kontroliše više od polovine svetske proizvodnje silicijumskih pločica, koje se koriste u svemu, od pametnih telefona i automobila do projektila.

Nakon beznačajnog uspeha ChatGPT-a, TSMC je sada na čelu generativne AI revolucije, proizvodeći najnaprednije svetske mikročipove potrebne za napajanje proizvoda koje proizvodi Silicijumska dolina.

Kompanija je saopštila da je u aprilu-junu zaradila 7,6 milijardi dolara, u odnosu na 5,6 milijardi dolara u istom periodu prošle godine.

Prihodi u drugom kvartalu porasli su za 32 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 20,82 milijarde dolara, dodaje se u saopštenju.

„Napredne tehnologije, definisane kao 7-nanometarske i naprednije tehnologije, činile su 67 odsto ukupnog prihoda od pločica“, navodi se.

Ovog meseca je kompanija – koja je na listi na Tajvanu i u Njujorku – nakratko probila granicu tržišne kapitalizacije od 1 bilion dolara, stavljajući je ispred Tesle kao sedme najvrednije tehnološke kompanije.

Njeno sedište — i većina fabrika za proizvodnju — nalaze se na Tajvanu, ostrvu pod vlastitom samoupravom za koje Kina tvrdi da je deo svoje teritorije.

Peking je poslednjih godina pojačao vojne i političke pritiske na Tajvan, pojačavajući retoriku da je „ujedinjenje“ „neizbežno“.

Cena akcija nekoliko velikih kompanija sa veštačkom inteligencijom — uključujući TSMC — pala je u sredu nakon izveštaja da Sjedinjene Države razmišljaju o striktnim ograničenjima za kompanije koje nastavljaju da dozvoljavaju Kini pristup naprednoj tehnologiji čipova.

Bivši američki predsednik Donald Tramp—koji se suočava sa aktuelnim predsednikom Džoom Bajdenom na izborima u novembru—takođe je rekao u izveštaju Blumberg Businessveek-a da Tajvan „treba da plati“ Sjedinjenim Državama za odbranu, i požalio se da je preuzeo „100 odsto naše industrije čipova“.

Da bi nadoknadio brige investitora i klijenata, TSMC je pokrenuo nove fabrike u inostranstvu, uključujući tri planirane u Sjedinjenim Državama i jednu u Japanu koja je otvorena ove godine.

Stručnjaci su fabriku u Japanu nazvali „najznačajnijom međunarodnom investicijom TSMC koja je otvorena u mnogo godina“.