Nova studija istražuje kako pozadinska buka utiče na lične zvučne preference tokom vožnje

Nova studija istražuje kako pozadinska buka utiče na lične zvučne preference tokom vožnje

Fraunhofer IDMT iz Oldenburga nedavno je sprovela studiju koja istražuje kako pozadinska buka tokom vožnje utiče na lične zvučne preferencije. Studija se fokusirala na to kako se podešavanja zvuka u vozilu menjaju u prisustvu različitih vrsta buke i kako bi se mogla unaprediti audio reprodukcija uzimajući u obzir individualne preferencije.

U istraživanju je učestvovalo osamnaest ispitanika sa normalnim sluhom, u rasponu od 23 do 51 godine. Istraživači su koristili IourSound audio softver kako bi omogućili efikasno i precizno podešavanje zvuka. Ispitanici su prvotno birali svoja preferirana podešavanja zvuka u mirnom okruženju, a zatim su ponovili zadatak u prisustvu devet različitih zvukova vožnje koje su se reproducirale nasumičnim redosledom.

Rezultati su pokazali da ispitanici povećavaju jačinu zvuka i bas kada je prisutna glasna pozadinska buka tokom vožnje. Savremeni infotainment sistemi često automatski prilagođavaju ove parametre kada se poveća buka u vozilu, ali istraživači su otkrili da se lična podešavanja značajno razlikuju među pojedincima.

„Ova lična podešavanja zvuka su ostala veoma stabilna čak i kada je studija ponovljena drugog dana“, rekao je PD dr Jan Rennies-Hochmuth, šef grupe za personalizovane slušne sisteme u Fraunhoferu. „Ovo pokazuje da su lične preference zvuka jasno prepoznatljive kod svih učesnika.“

Studija je pokazala da standardizovano povećanje jačine zvuka i basa u prisustvu pozadinske buke ne zadovoljava sve individualne zvučne preferencije. Istraživači sugerišu da bi prilagođeni zvučni profili mogli biti efektivni u stvaranju dva seta podešavanja — jedno za tiha okruženja i drugo za scenarije sa bukom tokom vožnje.

Sina Buholc, šef studije, ističe da „informaciono-zabavni sistemi sa fleksibilnim opcijama za prilagođavanje mogu značajno poboljšati iskustvo slušanja u vozilima“. Takođe, lična podešavanja zvuka mogla bi imati primenu izvan automobila, kao što su slušalice i mobilni zvučnici, čime se otvara mogućnost za još bolje prilagođavanje zvuka u različitim okruženjima.