Tim od pet studenata inženjerstva sa Univerziteta u Otavi razvio je prototip koji transformiše fitnes iskustvo za pojedince sa izazovima u kretanju. Prototip čini standardna Concept2 veslačka invalidska kolica pristupačnima, pružajući povećane mogućnosti za fizičku aktivnost i dobrobit.
Projekat, deo kursa za inženjersko projektovanje druge godine, pokrenut je kao odgovor na zahtev Brajana Robitaja, koordinatora programa u gradu Otavi. Robitaille, koji je nedavno dobio gradsku nagradu Šampiona za kreativnost i inovacije za svoj rad na projektu, prepoznao je potrebu za pristupačnijim fitnes opcijama.
Prototip je uspešno implementiran u Jack Purcell Communiti Centru u Centretovn-u, gde već ima uticaja. „Dobili smo svedočenja brojnih klijenata sa problemima u kretanju koji su imali koristi od mogućnosti da koriste Concept2 mašinu“, kaže Etjen Borm, član studentskog tima. „Ova oprema pruža preko potrebnu priliku za trening snage gornjeg dela tela bez potrebe da klijenti budu prebačeni iz invalidskih kolica.
Hanan Anis, direktor Škole za inženjerski dizajn i nastavne inovacije, profesor kursa Fakulteta za inženjerstvo i inženjerski dizajn, kaže: „Ovaj prototip je svedočanstvo domišljatosti i veštine rešavanja problema naših učenika. To je odličan primer kako inženjering se može koristiti za stvaranje opipljivih rešenja koja poboljšavaju živote drugih.“
Studentski tim, sastavljen od Etjena Borma, Alise Karter, Noa Kamingsa, Abdulaha Ramadana i Remi Tomasa Ričarda, ponosan je na uticaj svog rada. Njihov projekat naglašava potencijal inženjerskog obrazovanja za pokretanje inovacija i suočavanje sa izazovima iz stvarnog sveta.