Smola napravljena od biomase unapređuje metodu za proizvodnju lopatica vetroturbina koje se mogu reciklirati

Smola napravljena od biomase unapređuje metodu za proizvodnju lopatica vetroturbina koje se mogu reciklirati

Istraživači iz Nacionalne laboratorije za obnovljive izvore energije (NREL) američkog Ministarstva energetike razvili su novu smolu koja omogućava recikliranje lopatica vetroturbina. Ova inovacija može značajno smanjiti ekološki otisak vetroturbina, obezbeđujući da se stare lopatice ne završe na deponijama nakon njihovog korisnog veka.

Nova smola, nazvana PECAN (PoliEster Covalentli Adaptable Netvork), napravljena je od biomase i može se hemijski reciklirati, omogućavajući ponovno korišćenje komponenata u proizvodnji novih lopatica. Prototip sečiva od 9 metara, napravljen od ove smole, uspešno je testiran, pokazavši da se može reciklirati hemijskim procesom u roku od šest sati.

„Ovo je zaista neograničen pristup ako se uradi kako treba,“ izjavio je Rajan Klark, postdoktorski istraživač i prvi autor studije objavljene u časopisu Nauka.

Istraživanje PECAN smole je deo šireg napora NREL-a da podstakne kružnu ekonomiju u sektoru obnovljive energije. Novi materijal zadržava svoj oblik i izdržljivost, čak i nakon ubrzanog testiranja atmosferskih uticaja, što ga čini održivom alternativom postojećim materijalima za lopatice vetroturbina.

Ova tehnologija ima potencijal da transformiše način na koji se proizvode i zbrinjavaju lopatice vetroturbina, doprinosići smanjenju otpada i promovišući održive prakse u energetskom sektoru.