Bilo bi bolje da se u Britaniji zabrani instant mesindžer WhatsApp nego da se poruke između korisnika učini dostupnim britanskim vlastima, rekao je Vil Katkart, šef WhatsApp-a u kompaniji Meta.
Njegove primedbe usledile su nakon što je Zakon o bezbednosti na mreži, koji bi primorao WhatsApp da ugrozi svoju end-to-end enkripciju, ponovo uveden u britanski parlament prošle nedelje nakon petomesečnog odlaganja. Šifrovanje od kraja do kraja onemogućava da privatne poruke čitaju treća lica ili sam WhatsApp.
„Zakon predviđa tehnološka obaveštenja koja zahtevaju od provajdera komunikacija da uklone end-to-end enkripciju – da bi je razbili“, rekao je Cathcart za The Telegraph u subotu.
„Teška realnost je da nudimo globalni proizvod. Za nas bi bila veoma teška odluka da napravimo promenu u kojoj 100 odsto naših korisnika smanji svoju bezbednost“, rekao je Cathcart, dodajući da bi se kompanija radije suočila sa rizikom da bude prinuđena nego da smanji zaštitu privatnosti.
Predlog zakona o onlajn bezbednosti prvi je predložila bivša premijerka Tereza Mej 2019. godine i pretrpeo je nekoliko izmena. Vlada tvrdi da je zakon neophodan za otkrivanje terorista i zlostavljača dece.
U izjavi britanskim medijima, portparol vlade je rekao da se „ne može dozvoliti da enkripcija od kraja do kraja ometa napore da se uhvate počinioci najtežih zločina“.
Prema vladinom veb sajtu, „kao poslednje sredstvo“, zakon bi omogućio regulatoru za telekomunikacije Ofcom-u da primora platforme da „koriste visoko preciznu tehnologiju za skeniranje javnih i privatnih kanala u potrazi za materijalom o seksualnom zlostavljanju dece“.
WhatsApp je zabranjen ili ograničen u Kini, Severnoj Koreji, Iranu, Siriji, Kataru i UAE.