Samoorganizovano jato dronova demonstrira sigurno saobraćajno rešenje za pametne gradove budućnosti

Samoorganizovano jato dronova demonstrira sigurno saobraćajno rešenje za pametne gradove budućnosti

Nakon što su stvorili prvo svetsko samoorganizovano jato dronova, istraživači sa Univerziteta Eotvos Lorand (ELTE), Budimpešta, Mađarska su sada takođe demonstrirali prvo rešenje za autonomni saobraćaj dronova velikih razmera. Ovaj fascinantni novi sistem je sposoban za mnogo više od onoga što bi se moglo izvesti sa ljudskim pilotima.

Osoblje Odeljenja za biološku fiziku Univerziteta Eotvos radi na grupnoj robotici i rojevima dronova od 2009. godine. Oni su 2014. godine stvorili prvo autonomno jato kvadrokoptera na svetu koje se sastoji od najmanje deset jedinica. Istraživačka grupa je sada dostigla novu prekretnicu objavljivanjem gustog autonomnog saobraćaja od stotinu dronova u časopisu Svarm Intelligence.

Ali koja je razlika između flockinga i autonomnog dronova?

U prvom, cilj jedinica je da se savršeno sinhronizuju kroz koordinisane zajedničke pokrete, kao što je u ptičjem jatu. U saobraćajnoj situaciji, međutim, dronovi mogu imati pojedinačne rute i ciljeve, što dovodi do potencijalnih sukoba. Ovo je posebno tačno kada se saobraćaj ne odvija na određenim rutama već na otvorenim prostorima, kada pešaci prelaze trg u proizvoljnim pravcima ili se slobodno kreću dronovi na otvorenom nebu.

Istraživači ELTE-a su rešili ovaj problem kombinovanjem posebnog planera ruta koji napreduje i koji se ažurira u realnom vremenu sa interakcijama tradicionalnih bio-inspirisanih modela flockinga. Dakle, autonomni roboti mogu optimalno da izbegnu većinu saobraćajnih sukoba i bezbedno upravljaju preostalim direktno koordinirajući sa svojim susedima.

Efikasnost potpuno samoorganizovanog modela, bez centralne kontrole, prvo je testirana u simulacijama.

Tokom ovog procesa, uspeli su da demonstriraju kontinuirani brzi nasumični saobraćaj do 5.000 dronova u dve dimenzije sa identičnim ili različitim brzinama i/ili prioritetima. Čak su i slojeviti trodimenzionalni slučajevi mapirani kako bi se ilustrovalo efikasno rešenje gustog saobraćaja dronova za buduće pametne gradove i koncepte decentralizovane kontrole vazdušnog saobraćaja.

Model je zatim programiran na flotu dronova od stotinu članova u vlasništvu CollMot Robotics Ltd.—kompanije osnovane na Odeljenju za biološku fiziku sa ciljem komercijalizacije tehnologije rojeva dronova. Samoorganizovani saobraćaj dronova demonstriran je uživo sa stotinu dronova.

Na osnovu ovog rešenja, nova faza automatizovanih operacija dronova može da počne u širokom spektru primena, od grupnog prskanja do transporta tereta zasnovanog na dronovima i aplikacija u odbrambenoj industriji.