Agencija za bezbednost na putevima američke vlade istražuje Teslin sistem „potpune samovožnje“ nakon što je dobila izveštaje o nesrećama u uslovima slabe vidljivosti, uključujući i onu u kojoj je ubijen pešak. Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputu navodi u dokumentima da je otvorila istragu u četvrtak nakon što je kompanija prijavila četiri sudara kada je Tesla naišao na odsjaj sunca, maglu i prašinu u vazduhu. Pored smrti pešaka, još jedna nesreća je uključivala povrede, saopštila je agencija.
Istražitelji će ispitati sposobnost sistema „potpune samovožnje“ da otkriva i reaguje na odgovarajući način na smanjene uslove vidljivosti kolovoza, i ako jeste, okolnosti koje doprinose ovim nesrećama. Istraga obuhvata oko 2,4 miliona Tesla modela proizvedenih od 2016. do 2024. godine.
Kompanija Tesla je prijavila četiri sudara Agenciji za bezbednost na putevima američke vlade, koja nadzire sve proizvođače automobila. Jedan od tih sudara rezultirao je smrću pešaka u Rimroku, Arizoni, u novembru 2023. godine, kada je Tesla Model I iz 2021. udario pešaka. Odeljenje za javnu bezbednost Arizone saopštilo je da je nesreća nastala kada je Tesla udario u vozilo koje se zaustavilo na autoputu, nakon čega je udario i osobu koja je izašla iz tog vozila. Tragično, 71-godišnja žena iz Mese, Arizona, izgubila je život na licu mesta.
Tesla je dva puta povukao sistem „Full Self-Driving“ pod pritiskom Agencije za bezbednost na putevima američke vlade, zbog problema u programiranju sistema koji su rezultirali nepravilnim ponašanjem u saobraćaju. Kritičari su istakli da Teslin sistem, koji se oslanja isključivo na kamere za detekciju opasnosti, možda nema dovoljno senzora da bi vozilo bilo u potpunosti autonomno. Ostale kompanije koje rade na autonomnim vozilima koriste i radarske i laserske senzore, pored kamera, kako bi poboljšale vidljivost u različitim uslovima.
Majkl Bruks, izvršni direktor neprofitnog Centra za bezbednost automobila, naglašava da je prethodna istraga Teslinog sistema autopilota zanemarila važnost detekcije i reakcije na opasnosti, te da je teret odgovornosti prethodno bio na vozaču umesto na samom vozilu. Nova istraga Agencije za bezbednost na putevima američke vlade usmerena je na mogućnosti sistema „potpune samovožnje“ i njegovu sposobnost da adekvatno reaguje na opasnosti, bez obzira na pažnju vozača.