Sjedinjene Države objavile su u ponedeljak grantove u iznosu do 6,4 milijarde dolara južnokorejskom poluprovodničkom gigantu Samsung za proizvodnju najsavremenijih čipova u Teksasu.
Nagrada je najnovija od američke vlade koja želi da učvrsti svoju prednost u industriji čipova — posebno za čipove potrebne za razvoj veštačke inteligencije — kako iz razloga nacionalne bezbednosti, tako i zbog konkurencije sa Kinom.
Administracija predsednika Džoa Bajdena ranije je odobrila milijarde grantova američkom titanu Intelu i Tajvanskoj kompaniji za proizvodnju poluprovodnika (TSMC) dok pokušava da izbegne mogućnost nestašice poluprovodnika – žila kucavica moderne globalne ekonomije.
„Ministarstvo trgovine SAD i Samsung Electronics (Samsung) potpisali su neobavezujući preliminarni memorandum o uslovima (PMT) za obezbeđivanje do 6,4 milijarde dolara direktnog finansiranja u skladu sa Zakonom o CHIPS-u i nauci“, navodi se u saopštenju koje je objavilo Ministarstvo za Trgovina.
Očekuje se da će Samsung u narednim godinama uložiti više od 40 milijardi dolara u region, a predložena investicija bi podržala otvaranje preko 20.000 radnih mesta.
Čipovi su ključni u pokretanju svega, od pametnih telefona do borbenih aviona.
Oni su takođe sve traženiji od strane proizvođača automobila, posebno za električna vozila, što povećava pritisak da se poveća proizvodnja.
Globalnom industrijom čipova trenutno dominira samo nekoliko firmi, uključujući TSMC i NVIDIA sa sedištem u SAD.
To znači da su Sjedinjene Države u velikoj meri zavisne od Azije u pogledu čipova i da su ranjive na šokove lanaca snabdevanja poluprovodnicima, posebno tokom geopolitičkih kriza koje utiču na mesta kao što je Tajvan.
Ovo je podstaklo napor SAD da ojača proizvodnju.
Zakon o čipovima i nauci, usvojen 2022., poziva na desetine milijardi dolara finansiranja za remont američke industrije poluprovodnika, sa idejom da će stavljanje javnog novca na raspolaganje za ovu svrhu privući privatne investicije.
Sporazum sa Samsungom će „zacementirati ulogu centralnog Teksasa kao najsavremenijeg ekosistema poluprovodnika“, rekao je Bajden u saopštenju.
„Ovi objekti će podržati proizvodnju nekih od najmoćnijih čipova na svetu, koji su neophodni za napredne tehnologije poput veštačke inteligencije i ojačaće nacionalnu bezbednost SAD.
Prema najnovijem sporazumu, Samsung ne samo da će izgraditi novo postrojenje za proizvodnju naprednih čipova, već će i proširiti svoj postojeći pogon u Teksasu, prema Ministarstvu trgovine.
„Ne širimo samo proizvodne kapacitete; mi jačamo lokalni ekosistem poluprovodnika i pozicioniramo SAD kao globalnu destinaciju za proizvodnju poluprovodnika“, rekao je Kie Hiun Kiung iz Samsunga u saopštenju Ministarstva trgovine.
Američki zvaničnici su ovog meseca otkrili da će preliminarni sporazum sa TSMC-om omogućiti da kompanija dobije do 6,6 milijardi dolara direktnog finansiranja i do dodatnih 5 milijardi dolara zajmova prema Zakonu o CHIPS-u.
U martu, Bajden je predstavio skoro 20 milijardi dolara grantova i zajmova za Intelove domaće fabrike za proizvodnju čipova, što je najveća investicija njegove administracije do sada u tom sektoru.
Sjedinjene Države su takođe dodelile sredstva kompanijama GlobalFoundries, BAE Sistems Electronic Sistems i Microchip Technologi u skladu sa zakonom iz 2022.
U februaru je ministarka trgovine Gina Raimondo izrazila uverenje da bi Sjedinjene Države mogle da obezbede čitav lanac snabdevanja silicijumom za proizvodnju naprednih čipova.
„Brutalna činjenica je da Sjedinjene Države ne mogu da vode svet kao lider u tehnologiji i inovacijama na tako klimavim temeljima“, rekla je ona tokom govora u Vašingtonu.
„Moramo da napravimo ove čipove u Americi.“