Robotski sistem otvorenog koda koji može da igra šah sa ljudima

Robotski sistem otvorenog koda koji može da igra šah sa ljudima

Sistemi veštačke inteligencije (AI) koji mogu da igraju igrice sa ljudima postaju sve napredniji i već su ih primenili bezbrojni programeri video igara širom sveta. Većina ovih sistema je, međutim, dizajnirana da se takmiči protiv ljudi na mreži, na digitalnim platformama i u virtuelnom okruženju, za razliku od fizičkih u stvarnom svetu.

Istraživači sa Tehnološkog univerziteta Delft (TU Delft) nedavno su predstavili novi robotski sistem otvorenog koda koji može igrati šah protiv korisnika u stvarnom okruženju. Ovaj robot, opisan u radu prethodno objavljenom na arXiv-u, mogao bi se pokazati kao vredan resurs za istraživanje interakcije čoveka i robota.

„Nedavni napredak u veštačkoj inteligenciji ubrzao je evoluciju svestranih dizajna robota“, napisali su Renči Zhang, Joost de Vinter i njihove kolege u svom radu. „Šah pruža standardizovano okruženje koje omogućava procenu uticaja ponašanja robota na ljudsko ponašanje. Ovaj članak predstavlja šahovskog robota otvorenog koda za istraživanje interakcije između čoveka i robota (HRI), posebno fokusirajući se na verbalne i neverbalne interakcije. “

Robotska platforma koju su razvili istraživači uključuje i hardverske i softverske komponente. Hardver robota uključuje Franka Emika Panda robotsku ruku sa 7 stepeni slobode, Franka robotsku ruku, prilagođenu 3D štampanu robotsku hvataljku, ZED2 StereoLabs kameru, tastaturu, eksterni mikrofon i zvučnik povezan sa računarom, NVIDIA Jetson Nano računar i računar.

Robot takođe ima nekoliko osnovnih softverskih komponenti, uključujući percepciju, analizu i evaluaciju, planiranje i izvršenje pokreta i modul interakcije. Modul percepcije analizira slike šahovske table snimljene kamerom ZED2 i prevodi ih u tekstualne opise.

Nakon toga, modul za analizu i evaluaciju šalje opise ovog teksta šahovskoj mašini, da bi izveo predviđene poteze i njihove odgovarajuće rezultate. Modul za planiranje i izvršenje pokreta tada koristi predviđeni potez za planiranje i izvođenje robotovih šahovskih poteza.

Konačno, modul za interakciju omogućava robotu da komunicira sa ljudskim igračima protiv kojih se takmiče. Za generisanje odgovora na pitanja korisnika, ovaj modul se oslanja na API OpenAI platforme za razgovor ChatGPT.

„OpenChessRobot prepoznaje šahovske figure koristeći kompjuterski vid, izvodi poteze i stupa u interakciju sa ljudskim igračem koristeći glas i robotske pokrete“, napisali su istraživači u svom radu. „Mi detaljno opisujemo dizajn softvera, pružamo kvantitativne procene efikasnosti robota i nudimo vodič za njegovu ponovljivost.“

Zhang, de Vinter i njihove kolege procenili su svoju robotsku platformu u nizu početnih testova, procenjujući njenu sposobnost da se takmiči sa ljudima u šahu. Iako još nisu istražili percepciju korisnika koji su komunicirali sa robotom, otkrili su da robot može efikasno planirati svoje buduće šahovske poteze i pomerati figure na željene lokacije na tabli.

Osnovni kod robota i skupovi podataka koji se koriste za obuku njegovih klasifikatora su otvorenog koda i mogu im se pristupiti na GitHub-u. Robot bi stoga uskoro mogao da bude proizveden u drugim institutima kako bi se sprovele dalje studije fokusirane na interakciju čoveka i robota.

„U budućnosti nameravamo da iskoristimo ovu postavku da bismo proučili kako roboti sa AI utelotvoreni utiču na ljude tokom interakcije“, napisali su Zhang, de Vinter i njihove kolege. „Ovo će uključivati komunikaciju robota sa ljudima kroz emocionalne izraze i prirodnije verbalne interakcije. Proširivanje mogućnosti OpenChessRobot-a izvan šahovske aplikacije na opštu fizičku pomoć je takođe intrigantan put za istraživanje.“