Robot za plijevljenje korova koji može samostalno uklanjati sadnice

Robot za plijevljenje korova koji može samostalno uklanjati sadnice

Robotski sistemi se već primenjuju u različitim okruženjima širom sveta, pomažući ljudima u veoma raznolikom spektru zadataka. Jedan sektor u kome bi se roboti mogli pokazati posebno korisnim je poljoprivreda, gde bi mogli brže i efikasnije da obavljaju zahtevne ručne zadatke.

Među mnogim poljoprivrednim zadacima sa kojima bi roboti mogli da se pozabave je uklanjanje korova, koji može da nanese značajnu štetu i stočarstvu i uzgoju useva. U stvari, brzorastući i invazivni korovi mogu smanjiti prinos useva i potencijalno otrovati životinje, uključujući konje, ovce i krave.

Istraživači iz VVT Technical Research Center of Finland Ltd nedavno su razvili novog robota koji može autonomno ukloniti invazivni korov poznat kao Rumek longifolius, ili dugolisni luk, koji su veoma bogati oksalatima, jedinjenjima koja mogu biti otrovna za neke stoke. Njihov robot, predstavljen u radu prethodno objavljenom na arXiv-u.

„Tehnologije automatskog plijevljenja su u poslednje vreme privukle veliku pažnju, zbog štetnosti i izazova koje korovi izazivaju u stočarstvu, pored toga što korov smanjuje prinose“, napisali su Jarkko Kotaniemi, Niko Kansakoski i Tapio Heikkila u svom radu.

„Ciljamo automatsko i mehaničko Rumek plijevljenje na otvorenim pašnjacima koristeći tehnologije laganih mobilnih robota. Opisujemo mobilnog robota za plijevljenje sa GNSS navigacijom, 3D kompjuterskim vidom za detekciju korova i robotsku ruku sa mehaničkim alatom za uklanjanje korova.“

Robot za uklanjanje korova koji su razvili Kotaniemi, Kansakoski i Heikkila dizajniran je da mehanički uklanja korov Rumek dok je još rasad. Uklanjanje ovih biljaka kao sadnica, uz uništavanje njihovog korena, veoma je poželjnije u odnosu na upotrebu pesticida, jer ograničava štetu po životnu sredinu i zdravlje ljudi koji konzumiraju obližnje useve.

U svojim prethodnim radovima, istraživači su uveli pristup zasnovan na kompjuterskom vidu za otkrivanje i lokalizaciju Rumek korova. Njihov novi rad zasnovan je na ovim prethodnim naporima da razviju robotsku platformu koja bi mogla da ukloni korov identifikovan modelom kompjuterskog vida.

Da bi planirali robotske misije uklanjanja korova, istraživači su koristili višeslojni pristup kontroli. Ovaj pristup deli zadatke uklanjanja korova u tri manja skupa radnji, uključujući navigaciju robota prema korovu, otkrivanje ove korove i konačno uklanjanje.

„Cilj za uklanjanje korova je dat kao misija plijevljenja, koja je postavljena mapom korova lokacija korova na pašnjaku“, napisali su istraživači.

„Misija se sastoji od zadataka za pomeranje platforme, otkrivanje korova i izvođenje akcije uklanjanja korova za sve korove u redosledu navedenim u mapi korova“, napisali su istraživači u svom radu. „Svaki zadatak je sastavljen na fiksni način od primitivnih radnji kao što su pokreti ruke robota, akvizicija slike i radnje navigacije.“