Alat otvorenog koda omogućava planerima da mapiraju pešačke mreže

Alat otvorenog koda omogućava planerima da mapiraju pešačke mreže

Lakše je nego ikad pregledati mape bilo kog mesta na koje biste želeli da idete — automobilom, to jest. Peške je druga stvar. Većina gradova i mesta u SAD nema mape trotoara, a pešaci su obično prepušteni sami sebi: Možete li pešačiti od svog hotela do restorana na drugoj strani autoputa? Postoji li prečica od centra grada do sportske arene? I kako uopšte doći do te autobuske stanice?

Sada su istraživači sa MIT-a, zajedno sa kolegama sa više drugih univerziteta, razvili alatku otvorenog koda koja koristi slike iz vazduha i prepoznavanje slika za kreiranje kompletnih mapa trotoara i pešačkih prelaza. Alat može pomoći planerima, kreatorima politike i urbanistima koji žele da prošire pešačku infrastrukturu.

„U oblasti urbanog planiranja i urbane politike, ovo je ogroman jaz“, kaže Andres Sevtsuk, vanredni profesor na MIT-u i koautor novog rada koji detaljno opisuje mogućnosti alata. „Većina američkih gradskih vlasti zna vrlo malo o svojim mrežama trotoara. Nema podataka o tome. Privatni sektor nije preuzeo zadatak da ih mapira. Činilo se da je to zaista važna tehnologija za razvoj, posebno u otvorenom kodu. način koji mogu da koriste druga mesta.“

Alat, nazvan TILE2NET, razvijen je korišćenjem nekoliko američkih oblasti kao početnih izvora podataka, ali se može poboljšati i prilagoditi za upotrebu bilo gde.

„Mislili smo da nam je potrebna metoda koja može da se skalabile i koristi u različitim gradovima“, kaže Mariam Hosseini, postdoktor u laboratoriji MIT-ovog Citi Form Lab-a na Odeljenju za urbanističke studije i planiranje (DUSP), čije se istraživanje u velikoj meri fokusiralo na razvoj alat.

Rad, „Mapiranje šetnje: skalabilni pristup računarskom vidu za generisanje skupova podataka mreže trotoara iz vazdušnih snimaka,“ pojavljuje se na mreži u časopisu Computers, Environment and Urban Sistems.

Značajno istraživanje za projekat sprovedeno je na NIU kada je Hoseini bio tamo student, radeći sa Silvom kao ko-savetnik.

Postoji više načina da pokušate da mapirate trotoare i druge pešačke staze u gradovima i naseljima. Planeri bi mogli da naprave mape ručno, što je tačno, ali oduzima mnogo vremena; ili bi mogli da koriste puteve i prave pretpostavke o obimu trotoara, što bi umanjilo preciznost; ili bi mogli da pokušaju da prate pešake, što bi verovatno bilo ograničeno u prikazivanju punog dometa mreža za pešačenje.

Umesto toga, istraživački tim je koristio kompjuterizovane tehnike prepoznavanja slika da bi napravio alat koji će vizuelno prepoznati trotoare, pešačke puteve i pešačke staze. Da bi to uradili, istraživači su prvo koristili 20.000 snimaka iz vazduha iz Bostona, Kembridža, Njujorka i Vašingtona – mesta gde su već postojale sveobuhvatne mape pešaka. Obučavajući model za prepoznavanje slika na tako jasno definisanim objektima i koristeći delove tih gradova kao početnu tačku, mogli su da vide koliko će TILE2NET funkcionisati na drugim mestima u tim gradovima.

Na kraju, alat je dobro funkcionisao, prepoznavši 90% ili više svih trotoara i pešačkih prelaza u Bostonu i Kembridžu, na primer. Nakon što je vizuelno obučen u tim gradovima, alat se može primeniti na druge oblasti metroa; ljudi na drugim mestima sada takođe mogu da priključe svoje snimke iz vazduha u TILE2NET.

„Želeli smo da olakšamo gradovima u različitim delovima sveta da urade takvu stvar bez potrebe za teškim obučavanjem [alatka]“, kaže Hoseini. „Saradnjom ćemo ga činiti sve boljim i boljim, nadamo se, kako budemo napredovali.

Potreba za ovakvim alatom je ogromna, naglašava Sevtsuk, čije se istraživanje usredsređuje na pešačko i nemotorizovano kretanje u gradovima i koji je u svojoj karijeri razvio više vrsta alata za mapiranje pešaka. Većina gradova ima divlje nepotpune mreže trotoara i staza za pešake, primećuje on. Pa ipak, teško je efikasno proširiti te mreže bez njihovog mapiranja.

„Zamislite da imamo iste rupe u automobilskim mrežama koje pešaci imaju u svojim mrežama“, kaže Sevcuk. „Vozili biste do raskrsnice i onda se put samo završava. Ili ne možete da skrenete desno jer nema puta. To je ono protiv čega se [pešaci] stalno susreću, a mi ne shvatamo koliko je važan kontinuitet za [pešačke] mreže“.

U još široj slici, primećuje Sevtsuk, nastavak klimatskih promena znači da će gradovi, između ostalih mera, morati da prošire svoju infrastrukturu za pešake i bicikliste; transport ostaje ogroman izvor emisije ugljen-dioksida.

„Kada gradovi govore o smanjenju emisije ugljenika, ne postoji drugi način da se napravi veliki problem osim da se pozabavimo transportom“, kaže Sevtsuk. „Ceo svet urbanih podataka o javnom prevozu i pešacima i biciklima zaista je daleko iza [podataka o vozilima] u kvalitetu. Analiza kako gradovi mogu da rade bez automobila zahteva ovu vrstu podataka.“

Sa vedrije strane, sugeriše Sevcuk, dodavanje pešačke i biciklističke infrastrukture „radi se agresivnije nego u mnogo decenija u prošlosti. U 20. veku je bilo obrnuto, oduzimali smo trotoare da bismo napravili prostor za puteve za vozila . Sada vidimo suprotan trend. Da bismo najbolje iskoristili pešačku infrastrukturu, važno je da gradovi imaju mrežne podatke o tome. Sada zaista možete reći kako neko može da stigne do autobuske stanice.“